Świat dla dociekliwych – literatura dla dzieci – relacja

„Otwarty świat” to hasło tegorocznej (2023 r.) edycji projektu Dyskusyjne Kluby Książki. Właśnie dlatego w przeddzień Mikołajek przygotowaliśmy dla miłośników literackich podróży prawdziwą gratkę. W tej konwencji Katarzyna Domańska opowiedziała o wspaniałych seriach podróżniczych Wydawnictwa Dwie Siostry.

„Świat dla dociekliwych” to seria książek, które przybliżają czytelnikom kulturę, smaki, legendy innych krajów. Są wspaniałym i nietuzinkowym wstępem do prawdziwych podróży. Książki z serii „Oto jest…”, których autorem i ilustratorem jest Miroslav Šašek, to pełne uroku opowieści o największych miastach Europy. Ci, którzy przygotowują się do wyprawy, koniecznie muszą najpierw poznać „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, warto też zajrzeć do „Podróżników” Andrzeja Fedorowicza i „Atlasu podróżników” Isabel Minhós Martins.

Gościła też u nas Małgorzata Ruszkowska, etnolożka i kobieta wielu pasji, także pisarskich. W wydawnictwie Dwie Siostry wydała książki „Warszawiacy” i „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”. Rozmawialiśmy o Warszawie jako o mieście niemożliwym, podniesionym z gruzów oraz o tym, że Polska ma wiele do zaoferowania małym i dużym podróżnikom, a Przewodnik może temu służyć i to – jak znamy książki Dwóch Sióstr – nie tylko dzieciom, ale ich opiekunom także.

Karierę zawodową M. Ruszkowska opiera na aktywnych działaniach, raczej nie jako pisarka – „Tworzenie książki to długi proces” – stwierdziła. Choć na swoim koncie ma jeszcze inne książki (m.in. „Dzikie kiszonki i inne fermentacje” napisana razem z Kają Nowakowską), woli działać, przyznaje i zaprasza nas do eksplorowania miejsc. Nigdy nie wiemy, co nas zaskoczy w mieście, w którym mieszkamy od lat. Podzieliliśmy się takimi spostrzeżeniami podczas tej rozmowy. Zachęcamy do spotkania z „własnym” miejscem.

To było ostatnie spotkanie w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki 2023.

Fot. Sebastian Gabryel, Anna Sabiłło

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023.

logotypy: Dyskusyjny Klub Książki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki