19 / 09 / 23

Spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem w ramach naszej Nocy Bibliotek 2023!

Rowerem przez Azję Środkową? Kajakiem wokół Bajkału? Na stopa Trasą Kołymską? A może Łazikiem z Moskwy do Władywostoku? Dotarł też do podnóża Broad Peak. Wszystko po to, aby poznawać, odkrywać i spotykać niesamowitych ludzi. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z doświadczeniami Euroazji, opisanymi przez niezwykłego dziennikarza, reportażystę i autora książek: „Biała gorączka”, „Długi film o miłości”, „Dzienniki Kołymskie”, laureata licznych nagród literackich, Jacka Hugo-Badera. Spotkanie będzie moderowane.

 

Plakat promujący wydarzenie. Teksty: W świecie reportażu Jacek Hugo-Bader 6.10.2023 18.30 piątek Biblioteka Wojewódzka ul. Prusa 3 w Poznaniu. okładki trzech książek oraz zdjęcie zamyślonego łysego mężczyzny

Wstęp na to wydarzenie jest BEZPŁATNY. Wejściówki można odbierać w wypożyczalni Biblioteki Wojewódzkiej w godzinach otwarcia biblioteki. Będą dostępne od 25 września 2023 roku (poniedziałek). Wypożyczalnia Biblioteki Wojewódzkiej jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00 oraz w wybrane soboty (proszę sprawdzić na stronie www.wbp.poznan.pl).

Podczas spotkania będą sprzedawane książki.

Termin: 6 października 2023 roku, godzina 18:30.

Miejsce: Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, ul. Prusa 3, Poznań.

Prowadząca: Violetta Szostak


Jacek Hugo-Bader to polski dziennikarz i reportażysta, związany od 1990 roku z „Gazetą Wyborczą”. Jest człowiekiem wielu zawodów – ukończył studia pedagogiczne, pracował jako nauczyciel, pedagog szkolny i socjoterapeuta, a także jako ładowacz kolejowy, wagowy w punkcie skupu trzody chlewnej, właściciel firmy kolportażowej i sprzedawca w sklepie spożywczym. Istnieje przekonanie, że jego reportaż opublikowany w „Wysokich Obcasach” stał się inspiracją dla twórców scenariusza filmu „Plac Zbawiciela”, jednak sam Hugo-Bader temu zaprzecza.

Otrzymał nagrody: Grand Press (dwukrotnie – w latach 1999 i 2003) oraz Bursztynowego Motyla (w 2010 roku za książkę „Biała gorączka”). Ponadto „Biała gorączka” została w 2010 roku nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2003 roku był nominowany do Nagrody Nike za „W rajskiej dolinie wśród zielska”. Hugo-Bader został uhonorowany głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i był nominowany m.in. do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej oraz Nagrody Literackiej Nike.

Twórczość Jacka Hugo-Badera:

Reportaże:

  • „Biała gorączka”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2009 (i wznowienie)
  • „W rajskiej dolinie wśród zielska”, Prószyński i S-ka, Warszawa 2002
  • „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, Wydawnictwo Znak
  • „Skrucha”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2016
  • „Dzienniki kołymskie”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011 (i wznowienia)

Filmy dokumentalne:

  • „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy” (2007)
  • „Zamek” z cyklu „Nasz spis powszechny” (2002)

Zdjęcie: Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl.

Partnerzy: Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo Agora.

Projekt: Dyskusyjne Kluby Książki. Działanie w ramach akcji: Noc bibliotek

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki, pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: