Premiera książki „Enigma: liczba wszystkich liczb”

WBPiCAK zaprasza na premierę powieści szpiegowskiej retro odsłaniającej kulisy złamania ENIGMY przez polskich kryptologów, która odbędzie się 23 czerwca 2022 r.

zdjęcie rozrzuconych kilkudziesięciu egzemplarzy książki pt. Enigma

Już 23 czerwca 2022 (czwartek) ogólnopolska premiera najnowszej książki Krzysztofa Koziołka Enigma: liczba wszystkich liczb. Zapraszamy na spotkanie z Autorem w Bibliotece Wojewódzkiej na poznańskich Jeżycach przy ulicy Prusa 3. Startujemy o godzinie 18.15, hol biblioteki, wstęp wolny.

Kulisy złamania szyfrów Enigmy przyprawione szpiegowską sensacją i wartką akcją, która nie pozostawia czytelnika obojętnym. To będzie niepowtarzalna okazja, by poznać historię Enigmy, zgłębić poznańskie wątki tej opowieści i porozmawiać z Autorem.

Nie może Państwa zabraknąć!

Podczas spotkania będzie sprzedaż książki.

„Jest 15 lipca 1928 roku, gdy polskie stacje nasłuchowe odbierają niemiecką depeszę zaszyfrowaną w nowy sposób – za pomocą maszyny nazywanej Enigmą.

Od razu ruszają próby złamania tajemniczego szyfru, ale najlepsi kryptolodzy kruszą na nim zęby. Wkrótce potem wybitni warszawscy profesorowie matematyki uznają go za nierozwiązywalny, a Biuro Szyfrów polskiego wywiadu zwraca się nawet o pomoc do słynnego okultysty.

Kiedy kolejne próby kończą się fiaskiem, kierownictwo Biura Szyfrów postanawia zagrać va banque. Jako pierwsze na świecie do złamania szyfru – którego podobno nie da się złamać – angażuje nie lingwistów, dziennikarzy czy szachistów, jak do tej pory, lecz studentów matematyki.

W tym celu 15 stycznia 1929 roku dwadzieścioro uczestników rozpoczyna kurs kryptologii na Uniwersytecie Poznańskim. Operacja prowadzona jest w całkowitej konspiracji, a od kursantów odbiera się nawet ślubowanie dochowania tajemnicy – po to, aby o planach polskiego wywiadu nie dowiedziała się niemiecka Abwehra.

Mimo tak daleko posuniętych środków ostrożności nie wszystko idzie zgodnie z planem…”

(opis wydawcy z okładki książki)

Termin: 23 czerwca 2022 r. godz. 18.15 do 19.40.

Miejsce:  hol WBPiCAK, ul. Prusa 3, Poznań

Wstęp wolny

Krzysztof Koziołek – z wykształcenia politolog, z zawodu pisarz i dziennikarz. Zadebiutował w 2007 roku powieścią sensacyjną Droga bez powrotu. Laureat Lubuskiej Nagrody Literackiej, Zielonogórskiej Nagrody Literackiej „Winiarka”, jego kryminał retro Nad Śnieżnymi Kotłami otrzymał tytuł „Książka Górska Roku” w kategorii „Górska fikcja literacka i poezja”. Ma na koncie 24 książki, wśród nich kryminały retro, thrillery, kryminały typu skandynawskiego oraz powieści szpiegowskie retro.

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

Wydarzenie  w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowane przez WBPiCAK.

okrągłe logo WBPiCAK      czerwono-czarne logo DKK         czerwone logo Instytutu Książki    logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z orłem

„Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

Patroni medialni:

Logo z napisem: historia.org.pl Logo z napisem: Badloopus w pętli popkultury i grafiką przedstawiającą głowę wilka    Logo z napisem po okręgu: Iza w labiryncie książek i grafiką przedstawiającą otwartą książkę z labiryntem   Logo z napisem: Ejotkowe postrzeganie świata i grafiką przedstawiającą otwarty zeszyt i pióro

Logo z napisem: Radio Poznań         Grafika ze stylizowanym napisem: Alicja Magdalena alicjamagdalena.blogspot.pl        Logo z napisem: Subiektywnie o książkach i grafiką przedstawiającą stosik trzech książek        Logo z napisem: TVP Historia