03 / 04 / 24

Poradnik nr 2/2024 do pobrania!

Kolejny numer kwartalnika jest dostępny w Materiałach do pobrania:

Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 2/2024 (pdf)

 


 

zdjęcie kobiety w okularach na tle regałów z książkami

Z wielką przyjemnością oddajemy dziś w Państwa ręce drugi tegoroczny numer „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego”. Tradycyjnie przypominamy w nim o rocznicach istotnych wydarzeń przypadających w 2024 roku oraz ogłoszonych, m.in. przez Sejm i Senat RP, rocznicach honorujących życie i twórczość ważniejszych postaci naszej kultury.

W związku z ustanowionym Rokiem Władysława Zamoyskiego polecamy artykuł pt.: „Biały kruk z Kórnika, czyli obrazki z życia Władysława Zamoyskiego” autorstwa Małgorzaty Derwich z Działu Informacyjno-Bibliograficznego naszej biblioteki. Tekst wzbogacony jest o animację przedstawiającą postać tego wybitnego organicznika i hojnego mecenasa.

Kolejny odcinek cyklu „Zdaniem bibliotekarza” zawiera wypowiedzi pracowników wielkopolskich bibliotek dotyczące rozwiązań proponowanych osobom, które z różnych powodów nie mogą osobiście dotrzeć do czytelni bądź wypożyczalni.

W najnowszym numerze Poradnika nie zabrakło jak zwykle propozycji scenariusza lekcji bibliotecznej. „Uchodźcy na językach” to ciekawy pomysł na zajęcia, skierowane do młodzieży, przygotowany przez Annę Smirnow z Działu Informacyjno-Bibliograficznego. Celem warsztatów jest uświadomienie uczestnikom, jakim językiem operujemy, myśląc i mówiąc o migrantach w debatach publicznych czy prywatnych rozmowach, usystema-tyzowanie wiedzy na ten temat, a przede wszystkim ukształtowanie w sobie empatii i poczucia solidarności z uchodźcami.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 2-2024; od góry trzy kolorowe półokręgi, na dole logo oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w PoznaniuW cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” polecamy wywiad Mateusza Kiszki z Działu Animacji Sztuk Wizualnych pt. „Iskra, która podpala”, przeprowadzony z Karolem Szymkowiakiem – kuratorem Kolekcji Wrzesińskiej i animatorem życia fotograficznego we Wrześni.

Przedstawiamy też interesujący artykuł Antoniego Łęszczaka pt. „Tajniki mebli bibliotecznych XX-lecia międzywojennego” informujący o tym, jak wyglądały biblioteczki w domach naszych przodków i co można było w nich ukryć oprócz księgozbiorów.

Dzięki Izabeli Wielickiej również z Działu Informacyjno-Bibliograficznego zaglądamy na chwilkę do Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu. Artykuł pt. „Pamiątki Srebrnej Natalii” opowiada historię Natalii Gałczyńskiej – potomkini gruzińskiego, książęcego rodu Awaliszwili, pisarki, prywatnie żony Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i losy jej rodziny. Pamiątki należące niegdyś do Natalii, znajdujące się pod czułą opieką Działu Zbiorów Specjalnych kaliskiej książnicy, zostały podarowane bibliotece przez córkę Natalii i Konstantego – Kirę Gałczyńską. Stanowią one niezwykle ciekawą i cenną kolekcję – świadectwo minionego czasu.

Aleksandra Warczyńska, nasza specjalistka ds. krajoznawstwa, prezentuje z kolei najnowszy wielkopolski quest. Tym razem przewodnikiem po trasie w Kraszewicach, miejscowości leżącej w południowej Wielkopolsce, będzie Jerzy Różycki – poznański matematyk, który wraz z Marcinem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał szyfr niemieckiej maszyny „Enigma”. Rozwiązanie zagadki, dlaczego to właśnie Różycki oprowadza uczestników po tej malowniczej wsi, znajdziemy we wspomnianym tekście.

Szanowni Państwo, to tylko niektóre artykuły z aktualnego numeru Poradnika. Zachęcam wszystkich do lektury i życzę miłych wrażeń!

Małgorzata Grupińska-Bis

Dyrektorka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

 

Do pobrania:

grafika przedstawiająca twarz starszego mężczyzny

Animacja (mp4)
Autor animacji i awatara W. Zamoyskiego: Stanisław Mąderek – filmowiec, reżyser, VFX Supervisor; głosu użyczył: Mirosław Kucharski.

 

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: