27 / 12 / 23

O Powstaniu Wielkopolskim jeszcze raz słów kilka

Z wirtualnego regału WBPiCAK

27 grudnia przypada kolejna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – zbrojnego zrywu zakończonego sukcesem. Różne miejscowości wielkopolskie obchodzą w tym okresie swoje lokalne rocznice związane w walkami powstańczymi i powrotem swoich ziem do Polski. Ostatnimi laty setna rocznica powstania była motywacją do opracowania i wydania wielu pozycji książkowych różnego typu na tematy związane z powstaniem. Ukazało się sporo biografii nieprzeciętnych postaci, słowników z sylwetkami uczestników, także wspomnienia, opracowania przebiegu wydarzeń, a nawet komiksy czy powieści.

Może warto przybliżyć okoliczności, postacie czy miejsca pamięci związane z powstaniem młodszym mieszkańcom Wielkopolski? Może jesteś nauczycielem, któremu przydałoby się wsparcie dydaktyczne w postaci książek, na przykład zawierających scenariusze zajęć szkolnych? Jeśli masz nauczycieli wśród znajomych, możesz przesłać im informację o tym, że skorzystać mogą ze zbiorów bibliotecznych na ulicy Prusa w Poznaniu. Na pewno możesz przyjść skorzystać też z nich sam.

Pomocna podczas pracy z uczniami może okazać się pozycja „Niezapomniane zwycięstwo. Powstanie wielkopolskie 1918-1919. Materiały dydaktyczne” Andrzeja Surdyka – nauczyciela i regionalisty. Znajdują się tutaj scenariusze lekcji, jak i turniej z zadaniami czy test sprawdzający wiedzę. Odsyła ona także do materiałów pomocniczych dostępnych w Internecie, będących efektem działań Towarzystwa Projektów Edukacyjnych – fundacji starającej się, aby edukację uczynić ciekawszą i atrakcyjną.

Przyjrzeć się można również książce „Bliżej domu. Południowa Wielkopolska w drodze do niepodległości. Wybór scenariuszy zajęć” pod redakcją Piotra Molendy, wydanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu. Może być ona pomocą na przykład podczas przeprowadzania lekcji, z zastosowaniem innowacyjnych metod dydaktycznych, dotyczącej Powstania Wielkopolskiego (zwłaszcza w szkołach regionu Kobylej Góry i Ostrowa Wlkp.) lub przy przygotowywaniu rocznicowej uroczystości szkolnej.

W procesie kształcenia może przydatna będzie także zwięzła w treści i bogato ilustrowana książka opracowana przez Krystiana Piaseckiego „Do wolności. 100-lecie Odzyskania Niepodległości. 100-lecie Wybuchu Powstania Wielkopolskiego”, która w sposób przejrzysty przedstawia podstawowe informacje o powstaniu, osobistościach z nim związanych, o upamiętnianiu tej historii – z zagadnieniami w sam raz do zaprezentowania młodszej młodzieży.

Polecam również sfabularyzowaną opowieść pt. „Chwała bohaterom. Pamięci Józefa Kunerta Powstańca Wielkopolskiego” ze Swarzędza, który zginął, mając niespełna osiemnaście lat. Napisana została przez ucznia VIII LO w Poznaniu jako praca biorąca udział w konkursie dotyczącym rodzinnych historii na temat walk o niepodległość. Dociekanie losów swoich krewnych to wszakże dobry pomysł na pogłębianie pasji historycznej.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu wydało w zeszłym roku broszurę będącą katalogiem nietypowej ekspozycji pt. „Wystawa jednego eksponatu”. W Odwachu prezentowany był jeden artefakt związany z Powstaniem Wielkopolskim, zmieniany raz w miesiącu. Katalog zawiera fotografie obiektów wraz z opisem i historią przedmiotu; zaznajamia także z nowymi zabytkami tegoż muzeum (którymi są na przykład manierka, kompas, czapka oficerska, plakat propagandowy, pistolet). Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż znajdując Katalog bibliografii regionalnej, a w nim właśnie tę pozycję: „Wystawa jednego eksponatu”, można zauważyć u dołu opisu sformułowanie „Wersja elektroniczna”, kierujące nas bezpośrednio do strony internetowej, na której znajduje się cyfrowa wersja całości (takie odesłanie posiada też wspominana wcześniej pozycja „Niezapomniane zwycięstwo”). To przykład, że coraz częściej możemy korzystać z pracy bibliotekarza bez wychodzenia z domu. Kilka kliknięć i mamy interesującą nas książkę na ekranie przed naszymi oczami. Oczywiście niewiele pozycji ma swoje drugie wirtualne życie w Internecie, ale warto pamiętać o takiej możliwości.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: