25 / 03 / 24

„Nie siedź – sieciuj” – relacja ze szkolenia

W ramach projektu „Nie siedź – sieciuj – wsparcie dla regionalnych sieci bibliotecznych” bibliotekarki i bibliotekarze z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie, Biblioteki Publicznej Gminy Nowe Miasto nad Wartą, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska wzięli udział w kolejnych warsztatach. Tym razem w gościnnych progach Future Labs w Poznaniu spotkaliśmy się z Adamem Piochem, trenerem, mówcą i wykładowcą.

Jednym z najważniejszych elementów rzecznictwa jest wystąpienie publiczne. Bez umiejętności jasnego przekazu trudno nam będzie przekonać słuchaczy do swojej racji. Jasny przekaz to dopiero początek. Zainteresowanie słuchaczy, utrzymanie uwagi i zapisanie się w ich pamięci, to kolejne stopnie trudności, które warto pokonać, by ostatecznie czerpać przyjemność, płynącą z mówienia do ludzi. Jak przekonywał nas Adam Pioch, to wszystko jest możliwe.

Osoby reprezentujące biblioteki często występują publicznie, zabiegają o decyzje i rozwiązania, które są korzystne dla ich bibliotek oraz użytkowniczek i użytkowników. Dobrze przygotowana mowa, umiejętność opanowania stresu, to na pewno większa szansa na powodzenie misji.

Dobrze było spróbować się z sytuacją wystąpienia publicznego, z mówieniem do mikrofonu i profesjonalnym omówieniem naszych wypowiedzi.

Nie zwalniamy tempa, teraz przed nami dopracowywanie planów rzeczniczych.

 


logotyp projektu Nie siedź sieciuj!

Projekt „Nie siedź-sieciuj! – wsparcie dla regionalnych sieci bibliotecznych” jest realizowany we współpracy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009–2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

logotypy: Program Rozwoju Bibliotek, FRSI, Nie siedź sieciuj, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: