Książki herstoryczne w bibliotece

Dlaczego potrzebujemy historii kobiet? – webinar

tekst: Książki herstoryczne w bibliotece. Dlaczego potrzebujemy historii kobiet. Webinar 4 kwietnia 2024, godz. 10.00-11.30; grafika: otwarta książkaSerdecznie zapraszamy na webinar, który poprowadzi Agnieszka Jankowiak-Maik – znana w sieci jako Babka od histy! Podczas webinaru przedstawione zostaną m.in. problemy i wyzwania dotyczące badania herstorii oraz jej miejsce w głównej narracji, a także także książki herstoryczne, które warto mieć w swojej bibliotece.

Adresaci:

bibliotekarki i bibliotekarze z bibliotek publicznych województwa wielkopolskiego

Cele:

• przybliżenie literatury herstorycznej i wyjaśnienie dlaczego ważne jest to, aby taka literatura była dostępna w bibliotece (z uwzględnieniem różnych grup wiekowych i stopni zaawansowania),
  • wzmacnianie kompetencji zawodowych wielkopolskich bibliotekarzy i bibliotekarek.

Program:

1. (Nie)obecna – historia kobiet w głównej narracji
  2. Czym jest herstoria?
  3. Święta i piękna Jadwiga, czyli stereotypy trzymają się mocno
  4. Problemy i wyzwania w badaniu i opowiadaniu historii kobiet
  5. Dlaczego potrzebujemy historii kobiet?
  6. Biblioteczka herstoryczna

portret długowłosej kobiety w okularach, która trzyma w rękach lalkęProwadząca:

Agnieszka Jankowiak-Maik – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna, znana w sieci jako Babka od histy. Autorka książki „Historia, której nie było”. Laureatka XIV edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, „Medalu Wolności Słowa” Grand Press w kategorii „Obywatel(ka)” oraz tytułu Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021. Absolwentka International Visitor Leadership Program. Wiceprezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Promotorka nowoczesnych metod nauczania, społeczeństwa obywatelskiego i kobiecej strony historii.

(fot. Keola Studio)

Termin: 4 kwietnia 2024 r., godz. 10.00-11:30
Forma: on-line
Miejsce: platforma ClickMeeting