08 / 11 / 23

Z wirtualnego regału WBPiCAK: Jesienne inspiracje

kilka książek z kolorowymi okładkami, w tle regały z książkamiJesień to pora roku kojarząca się chyba najbardziej ze sztuką. Teren Wielkopolski od wieków inspirował artystów. Spotkać można tu nie tylko ciekawe zabytki czy architekturę, lecz także piękną przyrodę.

Gałęzie drzew kołysane wiatrem, przebarwiające się liście, malownicze polany, przemykające sarny, grzybobranie… – jesienne spacery po lesie potrafią dostarczyć wielu przeżyć. Niekiedy mogą stać się początkiem nowej przygody. Bohaterowie książki pt. „Leśnicy z pasją” odkryli w sobie rozmaite, najczęściej inspirowane naturą zainteresowania takie jak: m.in. sport, malarstwo, fotografika, mitologia Wikingów czy lotnictwo.

Obchody imienin ulicy św. Marcina to popularne wśród poznaniaków święto. Warto jednak zwrócić uwagę, że tradycje świętomarcińskie kultywowane są w wielu częściach Europy. Zagadnienie to znakomicie przybliża książka pt. „Święty Marcin : żywa tradycja w Wielkopolsce”. Poczytać można w niej o genezie listopadowego święta oraz jego obchodach nie tylko w stolicy regionu, lecz także w innych miastach i krajach.

„Malarstwo ścienne drewnianych świątyń Wielkopolski 1795-1939” – książka ukazuje mało znane oblicze miejsc kultu. Ich drewniane wnętrza pokryte ornamentami czy zabytkowe dzieła sztuki potrafią wywrzeć na odbiorcach niezapomniane wrażenie. Publikacja zawiera alfabetyczny układ omawianych miejscowości. Można odnaleźć w niej ciekawy pomysł na wycieczkę, nie tylko jesienną.

„Spacer po Kaliszu : album rysunków i słów” – w czasie swej przechadzki autor przedstawia m.in. urokliwe uliczki, kamienice, zamek, kościoły, kaplice i mosty tytułowego miasta. Co więcej, jego uwadze nie uchodzą np. zaułki czy podwórka, a omawiane miejsca przybliżają czytelnikowi zamieszczone w książce rysunki.

„Lekcja malarstwa profesora Ballarina. Wilhelm Ballarin (1894-1978)”. To książka poświęcona twórczości wybitnego malarza mieszkającego w Lesznie. Niektóre spośród omówionych prac ukazują architekturę miasta i okolic. Nie brak także portretów. Do technik stosowanych przez artystę należały: akwarela, olej, pastele i kredki.

„Klatki schodowe w Poznaniu” to album poświęcony nietuzinkowym detalom i rozwiązaniom architektonicznym jakie spotkać można w budynkach na poznańskich Jeżycach, Łazarzu czy w centrum miasta. Oryginalne poręcze schodów, kolorowe witraże, obrazy, płaskorzeźby, żyrandole… Wśród omawianych miejsc znajduje się m.in. gmach Sądu Rejonowego, Okrąglak czy Dyrekcja Kolei. Książka zawiera także adresy przedstawionych budynków.

Gdy na dworze chłód, przyda się odrobina gorącego napoju. Służące do niego naczynia produkowane były także w Wielkopolsce i cieszyły się ogromną popularnością. „Kawa i herbata z chodzieskiej filiżanki” to katalog wystawy, która odbyła się w Zamku Górków w Szamotułach. Prezentowana na niej ceramika zdobiona jest złoceniami, a także motywami roślinnymi, geometrycznymi, niekiedy nawet dalekowschodnimi.

Karolina Dąbrowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: