19 / 02 / 24

Historia rodzinna w cieniu Zagłady - zapraszamy na spotkanie autorskie z Janką Kaempfer Louis

Przypominamy, że już 27 lutego (wtorek) o godz. 18:00, spotkamy się u nas z Janką Kaempfer Louis, autorką bezkompromisowej opowieści o poszukiwaniu tożsamości na gruzach historii „Adieu Varsovie”.

Fioletowy plakat z napisem i fioletowymi książkami w tle

„Adieu Varsovie” to niepozbawiona goryczy, ale również odwagi, próba rekonstrukcji biografii rodziny, której losy naznaczyła wielka historia: powstanie w getcie warszawskim oraz wydarzenia roku 1968. Autorka rusza w głąb rodzinnych, porozrzucanych po całym świecie archiwów, aby odnaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: kim jestem? Skąd pochodzę? Janka Kaempfer Louis dokonuje odważnej próby odtworzenia własnej i rodzinnej tożsamości, które okazują się kolejną – współczesną – wersją mitu Żyda, wiecznego tułacza.

Poznamy opowieść o rodzicach autorki: tajemniczej Irenie Gelblum – bohaterce powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego lub włoskiej poetce oraz o Ignacym Waniewiczu – uwiedzionym komunizmem dziennikarzu prasowym i telewizyjnym lub statecznym pobożnym Żydzie, którzy pod wpływem trudnych doświadczeń całe życie poszukiwali przestrzeni przynależności, ukrywając się pod wciąż nowymi pseudonimami i tożsamościami.

Główną cezurą rodzinnej autobiografii jest dla autorki rok 1968 i wydarzenia, które miały wtedy miejsce. Fala politycznej nagonki po raz kolejny miała zmienić bieg życia mniejszości żydowskiej, która pozostała w Polsce po przerażających wydarzeniach II wojny światowej. Autorka rozlicza się z polskim antysemityzmem, dotykając wciąż niezabliźnionych ran i zastanawia się nad jego wpływem na losy niewinnych osób.*

Spotkanie poprowadzi prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.

Książka „Adieu Varsovie” ukazała się pod patronatem Żydoteki. Opublikowało ją wydawnictwo Fame Art Books & Music. Przekład: Katarzyna Marczewska.

Historia rodzinna w cieniu Zagłady – spotkanie autorskie z Janką Kaempfer Louis

Miejsce: Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, ul. Prusa 3, hol.

Termin: 27 lutego (wtorek), godz. 18:00-19:30

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do pobrania w wypożyczalni biblioteki.

Szczegóły wydarzenia znajdziecie również TUTAJ.

fot. archiwum autorki.

*W oparciu o materiały Fame Art Books & Music

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: