10 / 06 / 23

Echa spotkania z Michałem Rusinkiem „O Wisławie Szymborskiej chwila"

dwie osoby siedząc na fotelach rozmawiaja, inni słuchają

„(…) Jak okiem sięgnąć, panuje tu chwila.
Jedna z tych ziemskich chwil
proszonych, żeby trwały.”

W. Szymborska, „Chwila”, wyd. Znak 2002

W samym środku Tygodnia Bibliotek, 10 maja 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece w Poznaniu odbyła się najprawdziwsza uczta literacka z udziałem znakomitych gości prof. Michała Rusinka i prof. Elżbiety Winieckiej. W towarzystwie mnóstwa Czytelników obchodziliśmy 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Rozmawialiśmy o Noblistce, o Jej poezji i o tym, jak to jest być sekretarzem tak niezwykłej osoby.

Jaka była Szymborska poza światłami jupiterów i okiem kamer? Michał Rusinek odpowiada, że jeśli ktoś chce poznać Wisławę Szymborską, to powinien czytać jej wiersze; wszystko, co najważniejsze jest w jej wierszach.

A praca sekretarza? Rozpoczyna się od selekcjonowania korespondencji i spędzania czasu na poczcie… – z uśmiechem wspominał nasz gość, Michał Rusinek.

Moglibyśmy rozmawiać jeszcze bardzo długo, nasza ciekawość nie została wyczerpana. Tymczasem czekało nas jeszcze otwarcie wystawy „Niektórzy lubią poezję – Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander”. I to był kolejny pretekst do wspomnień. Michał Rusinek przyznał, że Pani Wisława niechętnie wprowadzała w swoją prywatną przestrzeń fotografów, dlatego zdjęcia Joanny Helander są tak unikatowe.

Zajrzyj także na nasz fb  i obejrzyj relację.

Polecamy książkę Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” wydaną przez Znak (2016). Bohaterka  i relacje jej ze światem oczarowują i wzruszają. W naszym Dyskusyjnym Klubie Książki często także wracamy do tomiku Noblistki „Dwukropek”  i do nagrań, na których Szymborska czyta swoje wiersze (Wydawnictwo a5 2005). A dla dziecięcej wiedzy „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”. To napisana przez M. Rusinka i zilustrowana przez Joannę Rusinek, prowokująca do zastanowienia nad sobą i innymi, nad światem, pełna ciekawostek, napisana sprawnym językiem (jak by inaczej!) i wprost do dzieci adresowana lektura.

fot. A. Sabiłło

logotyp z napisem: dyskusyjny klub książki

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2023

logotyp z napisem: dyskusyjny klub książki

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: