Biblioteka Pomysłów 2020

Książki, dzieci i ekologia to trzy tropy, którymi podążamy w tegorocznej edycji Biblioteki Pomysłów. Ten ważny społecznie temat nie może być pomijany przez instytucje kultury, w tym przez biblioteki, dlatego proponujemy bibliotekarzom szkolenia na ten temat.

grafika: białe tło, na środku rysunek budki dla ptaków, z lewej na granatowym polu biały napis: biblioteka pomysłów 2020; z prawej granatowo-pomarańczowy napis: eko od dziecka

Ten ważny społecznie temat nie może być pomijany przez instytucje kultury, w tym przez biblioteki.

Chcemy promować literaturę dotyczącą ekologii i zastanawiać się, jak pracować z poszanowaniem środowiska.

Działania w projekcie

I Szkolenia on-line dla bibliotekarzy (czerwiec-lipiec 2020):

• Promocja literatury dla dzieci dotyczącej ekologii – cykl 6 webinariów
  1. Zabawy ruchowe wspomagające organizację spotkania czytelniczego.
  2. Jestem detektywem, tropię przyrodę. Zaciekawienie książką staje się pretekstem do uważnego odkrywania zagadek” i „niespodzianek”, które znajdują się w trawie, na drzewie, w kałuży, itp.
  3. Działam, jestem EKOdzieciakiem!  Rola małych kroków w codziennym świadomym życiu.
  4. Książki o tematyce przyrodniczej jako pretekst do uczenia się odpoczywania, relaksowania. Podniesienie ważnej roli odprężenia i rekreacji w intensywnym, współczesnym życiu.
  5. Pomysły na czytanie w plenerze, przed biblioteką, proste gry terenowe. Doświadczamy przyrodę w najbliższej okolicy.
  6. Recykling, działania wypływające z książek, czyli najpierw czytamy, potem działamy,  wykonujemy coś  z niczego, przerabiamy, dajemy drugie życie, jesteśmy twórczy i zaangażowani w istnienie zrównoważonego świata.

Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska – autorka książek, trenerka Stowarzyszenia KLANZA, popularyzatorka literatury dla dzieci, nauczycielka i wykładowczyni.

• EKObiblioteka – jak prowadzić ekologiczną instytucję kultury i nią zarządzać – cykl 2 webinariów
  1. Wprowadzenie w tematykę zrównoważonego rozwoju.
  2. Biblioteka – my – zrównoważony rozwój: budynek, otoczenie, zieleń, energia, odpady i środki czystości, transport, bezpieczeństwo i zdrowie.

Prowadzenie: Joanna Jaskułowska – współtwórczyni szkoły edukatorów architektonicznych, prowadzi pracę naukową na Politechnice Łódzkiej na temat proekologicznego zagospodarowania przestrzeni publicznej.

II konferencja podsumowująca projekt  28 października 2020

• w programie wystąpienia bibliotekarzy oraz goście specjalni: Katarzyna Bosacka i Grzegorz Majda z Zielonego Pogotowia

Relacje z wydarzeń

Warsztaty przez Internet – relacja ze spotkań z Małgorzatą Swędrowską i Joanną Jaskułowską

Film dokumentujący EKOwarsztaty BP2020 na YouTube:

Dział Instrukcyjno-Metodyczny – osoby do kontaktu:

Projekty z cyklu Biblioteka Pomysłów realizujemy od 2012 roku

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art.80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.