07 / 02 / 24

Artystyczna Wielkopolska

Z wirtualnego regału WBPiCAK.

kilka książek ustawionych na parapecie między doniczkamiNiepowtarzalne piękno wielkopolskiej ziemi od wieków inspiruje artystów. Ponadto nasze województwo charakteryzuje bogactwo kultury ludowej, do której zaliczyć można zarówno rękodzieło, rzemiosło artystyczne, jak i obyczaje i tradycje związane z obchodami świąt. Oto kilka nowości książkowych z dziedziny sztuki i etnografii.

Linoryty. Antoni Suchanecki – to album składający się z reprodukcji prac artysty pochodzącego z Miejskiej Górki. Wśród nich odnaleźć można m. in. pejzaże przedstawiające Rawicz i okolice w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Leon Rozpendowski. Reaktywacja – to publikacja poświęcona dwudziestowiecznemu leszczyńskiemu plastykowi, który uprawiał rozmaite dyscypliny sztuki i rzemiosła. W książce znajdują się reprodukcje jego obrazów i rysunków, a także zdjęcia z wystawy w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie w 2022 roku.

Bialskie okruchy historii w rysunkach to książka poświęcona architekturze wsi Biała w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Znajdujące się tam kościoły, kapliczki, zespół dworsko-pałacowy, wiatrak, tradycyjna zabudowa i budynki użyteczności publicznej uwiecznione zostały na czarno-białych rysunkach.

Hazy to położony w powiecie rawickim obszar, który charakteryzuje się bogatym dziedzictwem kulturowym. Najbardziej kojarzy się w haftem białymi nićmi na płótnie lub tiulu, lecz Hazacy poszczycić się mogą nie tylko rękodziełem. Do najdłużej kultywowanych zwyczajów należą te związane z czasem wiosny i Wielkanocą. Więcej ciekawostek o mieszkańcach pogranicza Wielkopolski i Dolnego Śląska odnaleźć można w książce pt. Hazy : mikroregion.

Publikacje poświęcone podaniom i legendom cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Lwówek w baśni i legendzie to ciekawa, pięknie ilustrowana książka godna polecenia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zawiera pięć opowieści dotyczących tytułowej miejscowości.

Powiat pilski, Powiat złotowski i Powiat chodzieski to trzy najnowsze publikacje wydane w serii pt. Atlas niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Przeczytać można w nich m. in. o historii tytułowych powiatów, tamtejszych instytucjach kultury, tradycyjnych obrzędach dorocznych, rodzinnych i okolicznościowych, zespołach folklorystycznych, rękodziele czy sztuce ludowej.

Śpiewnik kaliski to zbiór dziewięćdziesięciu dwóch tradycyjnych pieśni i przyśpiewek ludowych popularnych w początkach XX wieku na wsiach południowo-wschodniej Wielkopolski, obecnie subregionu kaliskiego. Książka zawiera teksty oraz zapis nutowy.

Karolina Dąbrowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: