21 / 11 / 23

2 lata DKK w Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu. Jakie polecamy książki?

Z wirtualnego regału Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu

W listopadzie mija drugi rok istnienia Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece Wojewódzkiej w Poznaniu.
DKK to program zainicjowany przez Instytut Książki, którego celem jest promocja literatury i kultury, wymiana poglądów czy integracja społeczności lokalnej.
W ciągu tych dwóch lat omówiliśmy z naszymi Klubowiczami przeróżne książki (reportaże, kryminały, powieści, biografie), mamy za sobą wiele godzin dyskusji.
Listopad to czas przemyśleń, a na dodatek rocznica założenia klubu, więc to idealna okazja, by podzielić się najciekawszymi tytułami, które przeczytaliśmy w DKK na przestrzeni dwóch lat.

 

Jak bardzo wykreowany wizerunek kraju różni się od codzienności? Japonia kojarzy nam się jako kraj najnowszych technologii technicznych czy elektrycznych gadżetów, a gdy sięgniecie po książkę „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będziecie całkiem odmiennie patrzeć na „Kraj Kwitnącej Wiśni”.
Reportaż ukazuje codzienne życie kobiet w Japonii w świecie filozofii konfucjańskiej.
Autorka w dwudziestu trzech rozdziałach przedstawia różne oblicza Japonii, przy czym każdy rozdział poświęcony jest innemu problemowi społecznemu, m.in. o depresji i przemocy domowej oraz o tym, jak tradycja i przyzwyczajenia wpływają na relacje interpersonalne. Dzięki książce odbywamy niejako podróż w czasie poznając historię tego kraju.
Ciężko oderwać się od tej lektury. Jest to książka, która otwiera oczy na ważne tematy.

Nasi klubowicze w roku 2022 bardzo docenili powieść Douglas’a Stuart’a „Shuggie Bain”, więc wraz z premierą jego nowej książki „Młody Mungo” pojawiła się ona w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki. Powieść tego autora jest wstrząsająca i przepełniona zaskakująco realistycznymi opisami sytuacji z życia klas społecznych, gdzie pełno jest kradzieży, biedy, bezdomności i tzw. „patologii”. Główny bohater to młody chłopak, który żebrze o miłość własnej matki, zmaga się z wyzwaniami rzucanymi przez brata, które nie są tożsame z jego osobowością, doświadcza brutalnej przemocy ze strony nowopoznanych znajomych, ale także odnajduje miłość. Mimo to życie i tak dalej rzuca u kłody pod nogi. To z pewnością powieść dla czytelników o mocnych nerwach.

Książka „Sen o okapi” Marianny Leky nie każdemu klubowiczowi przypadła do gustu, wręcz podczas naszych rozmów pojawiały się skrajne opinie. My dałyśmy tej książce szansę i bardzo ją polecamy.
Jest to magiczna opowieść o mieszkańcach małej wioski i ich bardzo silnych relacjach, zabawna i metaforyczna opowieść o życiu, w której świat realny przeplata się z baśniowym. Językowo prosta, lekka, przejrzysta przy czym zajmująca i oryginalna. Klimat książki zauroczy niejednego z Was!

Jeśli ktoś potrzebuje odskoczni, a zarazem nie czyta na co dzień fantastyki, to polecamy książkę „Pierwsze słowo” Marty Kisiel. „Pierwsze słowo” to antologia przeróżnych i zaskakujących opowiadań. Zbiór pełen niespodziewanych akcji, suspensu, humoru w formie słownej i sytuacyjnej. Trochę śmiechu, trochę refleksji, a przede wszystkim wielka wyobraźnia. Marta Kisiel potrafi łączyć fantastykę z mitologią, wierzeniami, z bohaterami romantycznymi. W szczególności polecamy opowiadanie pt. „Szaławiła” czy „Dożywocie”, są to radosne historie pełne humoru i ciepła.

Rok 2023 rozpoczęliśmy jak się okazało bardzo trafnym wyborem książkowym. Zarówno klubowiczki, jak i klubowicze byli zachwyceni „Lekcjami chemii” Bonnie Garmus. Subiektywnie oceniając była to jedna z najlepszych, jak nie najlepsza książka jaką przeczytaliśmy w Dyskusyjnym Klubie Książki. Ten rewelacyjny debiut autorki jest powszechnie wysoko oceniany i polecany. Co sprawiło, że książka stała się takim fenomenem? Otóż główna bohaterka- Elizabeth skrada serca czytelników swoim nieszablonowym postępowaniem, a jej perypetie życiowe sprawiają, że książka nawet przez chwile nie staje się nudna.
„Lekcje chemii” to książka poruszająca temat braku równouprawnienia oraz wszechobecnych stereotypów w latach pięćdziesiątych XX w. Niezwykle inteligenta i pewna siebie kobieta, jaką jest główna bohaterka, pomimo trudów jakie zsyła jej los stara się osiągnąć wymorzony sukces. Czy jej się udało? Najlepiej samemu się przekonać czytając polecaną książkę. Po przeczytaniu „Lekcji chemii” zachęcamy do obejrzenia serialu na podstawie książki o tym samym tytule, wyprodukowanym przez Apple TV.

Na koniec polecamy reportaż „Urobieni. Reportaże o pracy” Marka Szymaniaka. Nie zawsze mamy świadomość tego co dzieje się od wielu lat na polskim rynku pracy, póki sami tego nie doświadczymy. Dlatego taki reportaż powinien trafić do rąk każdego z nas.
Dla firm zawsze najważniejszy jest zysk- nigdy pracownik. W reportażu ujawniane są patologie systemu gospodarczego w Polsce oraz to jak pracodawcy omijają przepisy, a Państwowa Inspekcja Pracy nie zawsze jest w stanie pomóc pracownikowi, który przecież nie jest nieudacznikiem, pomimo tego, że często bywa skazany na nadgodziny, wyzysk i mobbing. Skoro czarny rynek dalej funkcjonuje tzn., że prawo pracy w Polsce i system nie działa na korzyść pracownika.

 

Jak widać różnorodność literatury z jaką stykają się Klubowicze jest duża, a wybrane pozycje i nasze dyskusje pozostają na długo w pamięci. Poza polecanymi książkami zachęcamy każdego do dołączenia do Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Polecają: Marta Dolatowska i Marta Orłowska, Dział GOiUZ

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: