26 / 08 / 22

„gift. z Podlasia” z nagrodą w Gdyni!

„gift. z Podlasia” z nagrodą w Gdyni!

26 sierpnia 2022 podczas uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni ogłoszono laureatów Nagrody Literackiej Gdynia.

Laureatką w kategorii poezja została Justyna Kulikowska za tomik „gift. z Podlasia” wydany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Obok Justyny Kulikowskiej nagrody otrzymali:

  • Agnieszka Gajewska za biograficzny esej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku. Biografia”,
  • Krzysztof Bartnicki za brawurową prozę „Myśliwice, Myśliwice” oraz
  • Maciej Świerkocki za drugi polski przekład „Ulissesa” Jamesa Joyce’a

Gratulujemy!

Transmisja z gali dostępna na Facebooku Nagrody Literackiej Gdynia

„gift. z Podlasia”

Kulikowska wniknęła mocno w krwioobieg literacki pierwszym tomem wierszy (Hejt i inne bangery, 2019), a drugim (Tab_s, 2020) udowodniła, że nie było mowy o przypadku. Mimo że w gronie specjalistek i specjalistów od wierszy dawno wyczekiwano mocnego, poetyckiego głosu buntu i niezgody na społeczno-kulturalny marazm (a więc i wersyfikowaną łatwiznę) – głosu pochodzącego z doświadczenia bycia młodą kobietą w RP, głosu z peryferii, z prowincji – kiedy objawił się on pod postacią samodzielnej dykcji, linkującej wiele sfer doświadczenia codzienności XXI wieku, okazał się silniejszy niż możliwości jego recepcji. Trudno bowiem wrzucać wiersze i książki Kulikowskiej w istniejące już szufladki, wykazując wobec nich uczciwość; poezja ta jest zjawiskiem nadal świeżym.
Trzeci tom proponuje lekturę jeszcze dotkliwszą, unaoczniającą rozszerzoną o wirtualny świat rzeczywistość rachunków krzywd oraz narzucanego (jednostce i grupom) wstydu. Ale też o próbki biografii własnej, dalekiej od ckliwego intymizmu jak i gotowców sezonowych tożsamości ideowych. Jest, o dziwo, tym, za co się podaje – podarunkiem z Podlasia. Dar powinien być jednak, jak skądinąd wiadomo, gestem podejrzanym. Zwłaszcza dziś.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: