wydarzenie archiwalne
termin: 09 lutego — 29 lutego
miejsce: Galeria Centrala, Poznań

RUINY BIAŁORUSI – ULADZIMIR HRAMOVICH

9-29.02.2024
wernisaż: 9.02.2024, g. 18:00
spotkanie autorskie: 10.02.2024, g. 17:00

Galeria Centrala, Poznań
Wydarzenie FB

Galeria Centrala zaprasza na wystawę powstałą przy współpracy z białoruskim kolektywem VEHA, który jest oddolną białoruską inicjatywą, zbierającą, badającą i upowszechniającą wizualne społecze archiwum kraju.
Wystawa indywidualna Uladzimira Hramovicha jest refleksją nad nową kolekcją fotografii, które dołączone zostały do archiwum fotograficznego VEHA w 2023 r. “Ruiny Białorusi” to wybrane z archiwum fotografie, na których ludzie pozują na tle zrujnowanych budynków, znajdujących się na terenie dzisiejszej Białorusi.

Temat ruin jest ściśle związany ze środowiskiem miejskim, a szczególnie z funkcjonowaniem białoruskich miast podczas niemieckiej okupacji oraz radzieckiej władzy. Temat architektury i badań miejskich jest stale obecny w twórczości Uladzimira Hramovicha. Od początku swojej kariery artystycznej czerpie on inspiracje z historii sztuki i architektury modernistycznej. Interesuje go badanie ewolucji ideologii i ruchów politycznych oraz ich wpływ na dominujące formy wizualne i architektoniczne. Tematem ruin artysta zaczął zajmować się od 2010 r., kiedy nastąpiła intensyfikacja procesu wyburzania znaczących dla krajobrazu Mińska budynków. Wówczas z mapy stolicy zniknęły m.in. Dworzec Moskiewski, budynek mińskiej elektrowni oraz WDNCh.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: