termin: 17 marca
miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu

BAZA_GLITCH – open call

Nabór online trwa do 17.03.2025.

Wygenerowany cyfrowo obraz w kolorach beżowym, czarnym oraz białym. Z lewej strony jednolitego, beżowego tła widać abstrakcyjny kształt. Kształt składa się z białej i czarnej plamy. Czarne napisy na grafice: Baza glitch, open call do wystawy, deadline: 17.03.2025. W prawym górnym rogu grafiki czarne logo festiwalu BAZA.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
Wydarzenie FB

Halo BAZA!

Już po raz czwarty powołujemy BAZĘ – ideę, u której podstaw leży budowanie relacji poprzez film i inne sztuki wizualne. Przestrzeń dla wyobraźni i wymiany myśli. Miejsce do zabaw i eksperymentów.

Po trzech edycjach mających charakter festiwalu, czas na zmianę zasad gry. Sprawdzimy, czy BAZA poradzi sobie w formie wystawy. Dlatego w tym roku zapraszamy do open calla, którego hasłem przewodnim jest „GLITCH”! Z nadesłanych filmów wybierzemy te, które naszym zdaniem najciekawiej odpowiadają na temat przewodni konkursu. Następnie, w dniach 11.04–23.05.2025 zaprezentujemy je w formie ekspozycji w przestrzeniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Glitch, błąd, usterka, awaria, defekt. Pomyłka, niedoskonałość, poślizg, error, zakłócenie. Zniekształcone obrazy, kolorowe struktury pikseli – glitch art jest jedną z najmłodszych i najbardziej nieprzewidywalnych form sztuki, kierującą naszą uwagę ku estetyce niedoskonałości. Początkowo używany w żargonie technicznym wśród inżynierów radiowych i telewizyjnych, w latach pięćdziesiątych XX wieku, termin glitch (od czasownika „glitschen”, oznaczającego „ślizgać się”) wkrótce zaczął oznaczać błędy w kodowaniu lub błędy graficzne w grach komputerowych. Glitch to nieoczekiwany rezultat nieprawidłowego działania. W kontekście sztuk wizualnych zakłócenia znajdują bezpośredni wyraz w sferze obrazów generowanych komputerowo, w mediach cyfrowych i sztuce internetowej.

Czekamy na wasze odjechane glitche, popsute wideo arty, rozpadające się epopeje filmowe oraz przypadkowe nagrania!


Zasady:

  1. Na filmy czekamy do końca 17.03.2025.
  2. Każda osoba autorska / grupa autorska może przesłać maksymalnie 2 filmy.
  3. Ważne, by trzymać się krótkiej formy, czyli do 15 minut, a film był autorski i ze zgodą wszystkich występujących w nim osób.
  4. Wystawa pokonkursowa, do której wyselekcjonowane zostaną najlepsze filmy, będzie prezentowana w Bibliotece Wojewódzkiej (ul. Prusa 3, Poznań) w dniach 11.04–23.05.2025.
  5. Osoby zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej otrzymają nagrody finansowe – 1000 zł za wybrany film.
  6. Nie stawiamy ograniczeń wiekowych, ale w przypadku osób niepełnoletnich ważna jest zgoda opiekuna na udział i przyjazd na festiwal do Poznania.

Link do formularza zgłoszeniowego


Nasze media społecznościowe: Facebook | Instagram
Patronat medialny: Radio Afera 98.6 MHz

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: