wydarzenie archiwalne

wystawa czynna: 14.06-21.06.2024
Galeria WBPiCAK, ul. Prusa 3, Poznań

wydarzenie FB

Żukowicka cisza to szum pracującej w pobliżu huty miedzi, stłumiony przez rosnące wokół zakładu drzewa. Co jakiś czas pojawia się również odgłos zrzutu. Śpiewają ptaki, a teren, pomijając farmę wiatrową jest dość zielony. W wiosce mieszka dziś kilka rodzin, mimo że jeszcze 40 lat temu była to jedna z większych miejscowości w regionie. W porównaniu do innych wsi otaczających hutę i tak historia nie skończyła się, aż tak źle.

Industrializacja zawsze ciągnie za sobą jakieś skutki. Budowa ogromnego zakładu drastycznie zmieniła lokalny krajobraz. Toksyczne zanieczyszczenia uwolnione w pierwszych latach działalności zakładu doprowadziły do wysiedlenia sąsiadujących z hutą miejscowości. Rozpoczynając badania etnograficzne zastanawiałem się jak to jest żyć w takim miejscu. Czy na zanieczyszczenia zwraca się jeszcze uwagę?

Wystawa jest częścią dyplomu magisterskiego Etnografia zanieczyszczeń. Doświadczenia mieszkańców regionu uprzemysłowionego Huty Miedzi „Głogów” na kierunku Etnologia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bartłomiej Puch – antropolog społeczno-kulturowy i artysta wizualny. Absolwent Etnologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, student Fotografii intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swoich pracach bada relacje łączące człowieka z otaczającym go środowiskiem. Często łączy ze sobą antropologię i sztukę.