Warta. Ćwiczenia z wyobraźni – wystawa zbiorowa
Galeria Śluza
ul. Dziekańska 2, Poznań
18.10.2024–23.02.2025
wernisaż: 18.10.2024, g. 18:00
czynne: WT–PT 9–18 | SB–ND 10–19
kurator: Michał Kępski
więcej informacji
wydarzenie FB
Czy Poznań może przetrwać bez rzeki? Jakie znaczenie miała Warta dla miasta i jego mieszkańców na przestrzeni ostatnich 200 lat? Co dzisiaj do nas mówi? Warta. Ćwiczenia z wyobraźni to wystawa, która odkrywa głos współczesnej rzeki.
W Galerii Śluza, zlokalizowanej na Ostrowie Tumskim w bezpośrednim otoczeniu Warty i Cybiny, prezentowana jest wystawa, która opowiada o rzece i tym, co ją tworzy: o faunie, florze, zabytkach techniki i współczesnych kreacjach artystycznych. Skupia się na najnowszych dziejach środkowego odcinka, nazwanego Poznańskim Przełomem Warty. Dekady od XIX do XXI wieku nie oddają całej historii rzeki, ale mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia jej współczesnej kondycji.
Na wystawie zobaczyć można historyczne obiekty i współczesne dzieła sztuki. Pokazana została artystyczna rozmowa Gosi Kępy z rzeką, kamienie głodowe Katarzyny Bogusz (spekulacyjne obiekty zapowiadające susze) czy projekt muzyczny Szymona Waliszewskiego, który odkrywa przenikające się brzmienie rzeki i miasta za pomocą dźwięków nagrywanych pod wodą. Ponadto w projekcie biorą udział: Jadwiga Anioła, Anna Kędziora, Linda Lemon oraz Cecylia Malik i Siostry Rzeki.
Wśród licznych zabytków znajduje się fragment dębu, który od ponad 3 tysięcy lat leżał w podmokłym starorzeczu Warty w Poznaniu, oraz profil osadów rzecznych, który odsłania historię tego miejsca od okresu zlodowacenia. Najnowsze dzieje rzeki opowiadają m.in. znaki powodziowe z 1871 oraz 1891 roku, międzywojenna grafika Wilhelma Wilka Osseckiego czy film dokumentalny z otwarcia nowego kanału Warty w Poznaniu w 1968 roku.
Wystawa Warta. Ćwiczenia z wyobraźni poszukuje niezmiennych cech rzeki i próbuje wyobrazić sobie przyszłość. Nawiązując do idei akwakrytyki zaproponowanej przez Annę Barcz, wykorzystuje wyobraźnię ekologiczną, historyczną i społeczną, aby opowiedzieć, jak współcześnie traktuje się rzekę i w jaki sposób się o niej mówi. A rzeka to konkretne byty, ich sprawczość, głos, marzenia i dziedzictwo.
Artyści i artystki: Jadwiga Anioła, Katarzyna Bogusz, Anna Kędziora, Gosia Kępa, Linda Lemon, Cecylia Malik i Siostry Rzeki, Krzysztof Markowski, Daria Mielcarzewicz, Paweł Napierała, Szymon Waliszewski.
Instytucje i osoby użyczające zbiory: Aquanet S.A., Archiwum Telewizji Polskiej TVP Poznań, Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, Bogusław J. Wosiewicz, Katarzyna Wala, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Parafia pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu, Stowarzyszenie Bono Serviamus, Towarzystwo Wioślarzy „Polonia”, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Muzeum Ziemi, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Zbiory Przyrodnicze, Wydział Biologii, Wydział Archeologii), Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.
Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Głównego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.