termin: 13 września — 13 października
miejsce: Świetlica Wiejska w Wylatkowie

Prawo do nieprzejrzystości – Małgorzata Z. Kowalska i Daria Mielcarzewicz

Po prawej stronie grafiki widoczne jest kolorowe zdjęcie, przedstawiające żółty kwiat z zieloną łodygą na zielonym tle. Kwiat został umieszczony za szybą, przez co jego kontury są nieostre. Po lewej stronie grafiki, na białym tle, umieszczono ciemnozielone napisy: 7. Wielkopolski Festiwal Fotografii Wobec wody, Prawo do nieprzejrzystości, Małgorzata Z. Kowalska i Daria Mielcarzewicz.

Świetlica Wiejska w Wylatkowie
Wylatkowo 40B
13.09–13.10.2024

Wystawa Prawo do nieprzejrzystości przygląda się naszym relacjom ze środowiskiem naturalnym. Prezentowane zdjęcia są owocem współpracy ich autorki, fotografki – Darii Mielcarzewicz i antropolożki społecznej – Małgorzaty Z. Kowalskiej, które łączy miłość do polodowcowych jezior regionu. Fotografie przedstawione na wystawie wykonano wokół Jeziora Niedzięgiel wiosną i latem 2024 roku – są nienaukową dokumentacją flory, która współtworzy rzeczywistość społeczną, ale która równocześnie wymyka się naszemu poznaniu i kontroli.

Martynikański poeta Édouard Glissant pisał przeciwko imperialnej potrzebie kontroli poprzez poznanie innego. Domagał się dla kolonii prawa do nieprzejrzystości – tajemnicy, wymykania się klasyfikacji, prawa do niepodporządkowania. Tego samego dziś chcemy dla przyrody. Skolonizowana, tłamszona i instrumentalnie wykorzystywana przez współczesnego człowieka, niech nas na nowo zachwyci w swej życiodajnej odmienności.

Współpraca ta jest dodatkowym działaniem w ramach projektu badawczego Obszar ochronny Natura 2000 jako wielogatunkowa sieć zależności. Nieoczywiste relacje w perspektywie antropologicznej, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pod numerem 2021/43/D/HS3/02018.


Małgorzata Zofia Kowalska – antropolożka społeczna, przygląda się relacjom człowieka i środowiska nad ramienicowym Jeziorem Niedzięgiel jako kierowniczka grantu NCN Obszar ochronny Natura 2000 jako wielogatunkowa sieć zależności. Nieoczywiste relacje w perspektywie antropologicznej (2021/43/D/HS3/02018). Badaczka wizytująca w ramach programu Biodiverse Anthropocenes na Uniwersytecie w Oulu w Finlandii, współzałożycielka Research Centre for Energy and Environmental Challenges na UAM w Poznaniu. Ostatnio głównie pływa w jeziorze, czyta australijskie filozofki i rozmawia o glonach. W Polsce najlepiej jej na łódce, z mężem i synkiem, ale tęskni za mrozem, śniegiem i fińską sauną.

Daria Mielcarzewicz – artystka wizualna, graficzka i fotografka, absolwentka UAM i UAP, autorka Sklepu z cytatami; współzałożycielka poznańskiej Po-Dzielni. Zajmuje się̨ grafiką, ilustracją, animacją, fotografią, wideo i słowem. Gdzieś́na styku tych dziedzin powstają̨ jej prace. Prowadzi kreatywne warsztaty. Najlepiej odnajduje się w okolicach wody, w przyrodzie, której losem jest szczerze przejęta w dobie kryzysu klimatycznego.

 

Partner: Gmina Powidz

Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: