Mokradła – historia pisana węglem – Mariusz Lamentowicz
Pobiedziski Ośrodek Kultury
ul. Kostrzyńska 21, Pobiedziska
22.10–8.11.2024
wernisaż: 22.10.2024, g. 18:00
czynne: PN–PT 8–21
wydarzenie FB
Koncepcja wystawy opiera się na połączeniu czterech kluczowych elementów: węgla, życia, wody i przemijania, które są niezwykle widoczne w strukturze mokradeł na różnych poziomach czasowych i przestrzennych. Od lotu ptaka, przez spacer po mokradłach, po zbliżenie się do nich na poziomie ziemi – każde spojrzenie odkrywa nowe wymiary tych fascynujących ekosystemów. Aby w pełni docenić urok mokradeł, warto zbliżyć się do nich fizycznie, niemal przytulić się do ziemi i dostrzec detale mchów, korzeni i struktury torfowisk, które tworzą naturalne archiwum naszej planety.
Główne przesłanie wystawy to zmiana perspektywy spojrzenia na mokradła. Przedstawiane są nie tylko jako przedmiot badań, ale również jako rezultat współdziałania światła, roślin i wody, które razem tworzą złożone wzory i scenariusze związane z akumulacją węgla na granicy życia i śmierci. Przejrzenie się w warstwach torfu to podróż w czasie, która ukazuje, jak krajobrazy i ekosystemy zmieniały się na przestrzeni tysięcy lat.
Wystawa pokazuje, że mokradła pełnią funkcję naturalnego archiwum, przechowując unikalne informacje o dawnych cywilizacjach, roślinach i zwierzętach, które zamieszkiwały te tereny. Widzimy pierwotne lasy, niebezpieczne bagna, ślady ludzi epoki brązu, Słowian, a także współczesne krajobrazy przekształcone przez działalność człowieka. Każdy rdzeń pobrany z torfowiska to zapis historii dokumentujący powolne gromadzenie się martwej materii organicznej, która zawiera w sobie cenne informacje o przeszłości. Mokradła to żywy dowód na współzależność natury i cywilizacji, przypominający o kruchości przyrody na Ziemi.
prof. Mariusz Lamentowicz – kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. Wykorzystuje podejście paleoekologiczne i eksperymentalne oraz monitoring, aby lepiej zrozumieć wpływ obecnych i przeszłych zmian klimatu oraz zaburzeń antropogenicznych na torfowiska. Realizował badania na torfowiskach m.in. na Syberii, w Ameryce Środkowej, Amazonii, Szwajcarii, na Falklandach, w Czechach, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ponadto jest ekspertem w dziedzinie paleoekologii i ekologii ameb skorupkowych (Protista). W ostatnim czasie pracuje nad zagadnieniami związanymi z edukacją klimatyczną i komunikacją naukową.
Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.