BRZEGI WSPÓLNE – Figas / Gregorczyk / Grodzicki / Szamałek / Szymkowiak / Zakrzewski
Galeria Centrala
pl. Ratajskiego 6a, Poznań
4.10–9.11.2024
wernisaż: 4.10.2024, g. 19:00
czynne: ŚR–PT 15–19 | wyb. SB 11–15
oprowadzanie: 17.10 g. 19; 31.10 g. 18
wydarzenie FB
kurator: Marek Zakrzewski
Brzegi wspólne to dokumentalny projekt fotograficzny, który realizujemy od 2017 r. na terenie poznańskiego odcinka rzeki Warty. Brzegi wspólne to metafora dystansu i bliskości zarazem. Projekt jest próbą uchwycenia dysonansu między planami i wizualizacjami powrotu miasta nad rzekę a spontaniczną, oddolną kolonizacją tego obszaru przez mieszkańców. Podczas kolektywnych i indywidualnych eksploracji przyglądamy się zmianom, które dokonują się w krajobrazie, przestrzeni i zachowaniach ludzi pojawiających się nad rzeką.
Skupiamy swoją uwagę na tym, co tu i teraz, nie tylko w trakcie wezbrania lub rekordowo niskich stanów wody. Utrwaliliśmy miejsca, których już nie ma: klub motorowodny w budynku dawnych łazienek rzecznych, komin Elektrociepłowni Garbary i ostatnie sekundy jego trwania. Wzięliśmy aktywny udział w oddolnych akcjach sprzątania rzeki i przyglądaliśmy się temu, co i skąd do Warty wpływa. Niedokończonym rozdziałem jest Warta w budowie, podobnie jak niedokończone, ale często również nierozpoczęte są spektakularne inwestycje, mające trwale zmienić tereny nad rzeką w przyjazną i dobrze zaprojektowaną przestrzeń. Osią naszej narracji są jednak przestrzenie, w których przebywają ludzie.
Połączenie spojrzeń sześciorga fotografów pozwoliło nam na budowanie wielowątkowej, subiektywnej opowieści o społecznym i przestrzennym kontekście rzeki Warty w Poznaniu. Przenikające się elementy krajobrazowe, mikrohistorie, fotografie dokumentalne, aranżowane portrety i ulotne momenty składające się na wystawę – to osobiste refleksje nad rzeką, stanowiące fragment kilkuletniej pracy dokumentalno-artystycznej. Zgromadzone archiwalia i opowieści czekają na swój czas i szersze opracowanie.
Fotografia dokumentalna to proces długotrwały i wymagający cierpliwości. Jej efekty często rezonują dopiero po latach, kiedy zmiana staje się dostrzegalna. Pracę nad projektem traktujemy jak formę aktywizmu i narzędzie do podnoszenia świadomości mieszkańców Poznania, ale i doświadczania rzeki przez nas samych. Pokazując, czym rzeka nie jest mimo swojego ogromnego potencjału, liczymy, że tytułowe Brzegi wspólne przestaną być metaforą i staną się przestrzenią bliską wszystkim mieszkańcom.
Kamil Figas (1983) – absolwent zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a także fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii interesuje się reportażem i pejzażem, ale także abstrakcją i portretem. Często fotografuje ludzi, jednak najchętniej udaje się z aparatem do lasu. Członek Fotspot.
Anka Gregorczyk – artystka wizualna i fotografka dokumentalistka. Członkini Fotspot oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, z wykształcenia planistka przestrzenna, w przeszłości pisała o architekturze oraz fotografowała dla ogólnopolskich i zagranicznych magazynów architektonicznych. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Bliski jest jej nurt nowej topografii i fotografii narracyjnej. Współzałożycielka, kuratorka i autorka programu Galerii Centrala. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych; laureatka stypendium twórczego Miasta Poznania.
Tytus Grodzicki (1972) – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prowadzi firmę z branży doradczo-budowlanej. Fotograf samouk, interesuje się fotografią dokumentalną, uliczną i podróżniczą, poznając świat i człowieka przez pryzmat wizualnej foto-wędrówki. Swoje poszukiwania koncentruje na poznawaniu i pokazywaniu człowieka jako bytu wartego uwagi w sposób otwarty i bez uprzedzeń. Autor książki fotograficznej Deglet Nour wydanej przez wydawnictwo Blow Up Press (2018). Członek Fotspot oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.
Łukasz Szamałek (1981) – ukończył Cybernetykę Ekonomiczną na UE w Poznaniu, studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej, absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotograf dokumentalny, skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Wspólnie z Anką Gregorczyk tworzy duet Fotoarchitektura. Współzałożyciel Galerii Centrala, członek Fotspot.
Karol Szymkowiak (1983) – fotograf i animator kultury, kurator Kolekcji Wrzesińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2023). Wykładowca fotografii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień fotograficznych. Autor m.in. cykli: Nieruchomi podróżnicy (2013), C’è Sempre un Tango (2018), 0169-8629 5223-01750 (2024).
Marek Zakrzewski (1985) – fotograf, edukator. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w czeskiej Opawie.
Punktem wyjścia dla jego działań jest fotografia dokumentalna i reportażowa oraz wychodzenie poza ich obszar w poszukiwaniu subiektywnej narracji, metafory i nieoczywistości. Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Współautor programu kulturalnego Galerii Centrala, członek Fotspot. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022) na projekt Poważne wybory, w którym przygląda się estetyce wystroju lokali wyborczych.
Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.