wydarzenie archiwalne
termin: 04 października — 09 listopada
miejsce: Galeria Centrala, Poznań

BRZEGI WSPÓLNE – Figas / Gregorczyk / Grodzicki / Szamałek / Szymkowiak / Zakrzewski

Na białym tle grafiki umieszczono duże, szare logo Galerii Centrala. Po prawej stronie grafiki widać kolorowe zdjęcie, na którym dwie osoby stoją nad brzegiem rzeki. Po lewej umieszczono czarne napisy: Brzegi wspólne, 4.10-9.11.2024, Figas, Anka Gregorczyk, Łukasz Szamałek, Karol Szymkowiak, Marek Zakrzewski, Galeria Centrala.

Galeria Centrala
pl. Ratajskiego 6a, Poznań
4.10–9.11.2024
wernisaż: 4.10.2024, g. 19:00
czynne: ŚR–PT 15–19 | wyb. SB 11–15
oprowadzanie: 17.10 g. 19; 31.10 g. 18
wydarzenie FB

kurator: Marek Zakrzewski

Brzegi wspólne to dokumentalny projekt fotograficzny, który realizujemy od 2017 r. na terenie poznańskiego odcinka rzeki Warty. Brzegi wspólne to metafora dystansu i bliskości zarazem. Projekt jest próbą uchwycenia dysonansu między planami i wizualizacjami powrotu miasta nad rzekę a spontaniczną, oddolną kolonizacją tego obszaru przez mieszkańców. Podczas kolektywnych i indywidualnych eksploracji przyglądamy się zmianom, które dokonują się w krajobrazie, przestrzeni i zachowaniach ludzi pojawiających się nad rzeką.

Skupiamy swoją uwagę na tym, co tu i teraz, nie tylko w trakcie wezbrania lub rekordowo niskich stanów wody. Utrwaliliśmy miejsca, których już nie ma: klub motorowodny w budynku dawnych łazienek rzecznych, komin Elektrociepłowni Garbary i ostatnie sekundy jego trwania. Wzięliśmy aktywny udział w oddolnych akcjach sprzątania rzeki i przyglądaliśmy się temu, co i skąd do Warty wpływa. Niedokończonym rozdziałem jest Warta w budowie, podobnie jak niedokończone, ale często również nierozpoczęte są spektakularne inwestycje, mające trwale zmienić tereny nad rzeką w przyjazną i dobrze zaprojektowaną przestrzeń. Osią naszej narracji są jednak przestrzenie, w których przebywają ludzie.

Połączenie spojrzeń sześciorga fotografów pozwoliło nam na budowanie wielowątkowej, subiektywnej opowieści o społecznym i przestrzennym kontekście rzeki Warty w Poznaniu. Przenikające się elementy krajobrazowe, mikrohistorie, fotografie dokumentalne, aranżowane portrety i ulotne momenty składające się na wystawę – to osobiste refleksje nad rzeką, stanowiące fragment kilkuletniej pracy dokumentalno-artystycznej. Zgromadzone archiwalia i opowieści czekają na swój czas i szersze opracowanie.

Fotografia dokumentalna to proces długotrwały i wymagający cierpliwości. Jej efekty często rezonują dopiero po latach, kiedy zmiana staje się dostrzegalna. Pracę nad projektem traktujemy jak formę aktywizmu i narzędzie do podnoszenia świadomości mieszkańców Poznania, ale i doświadczania rzeki przez nas samych. Pokazując, czym rzeka nie jest mimo swojego ogromnego potencjału, liczymy, że tytułowe Brzegi wspólne przestaną być metaforą i staną się przestrzenią bliską wszystkim mieszkańcom.


Kamil Figas (1983) – absolwent zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, a także fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu oraz Programu Mentorskiego Sputnik Photos. W fotografii interesuje się reportażem i pejzażem, ale także abstrakcją i portretem. Często fotografuje ludzi, jednak najchętniej udaje się z aparatem do lasu. Członek Fotspot.

Anka Gregorczyk – artystka wizualna i fotografka dokumentalistka. Członkini Fotspot oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, z wykształcenia planistka przestrzenna, w przeszłości pisała o architekturze oraz fotografowała dla ogólnopolskich i zagranicznych magazynów architektonicznych. W swojej fotografii skupia się na reinterpretacji przestrzeni życia człowieka i zmienianych przez jego aktywność krajobrazach. Bliski jest jej nurt nowej topografii i fotografii narracyjnej. Współzałożycielka, kuratorka i autorka programu Galerii Centrala. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie sztuk wizualnych; laureatka stypendium twórczego Miasta Poznania.

Tytus Grodzicki (1972) – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prowadzi firmę z branży doradczo-budowlanej. Fotograf samouk, interesuje się fotografią dokumentalną, uliczną i podróżniczą, poznając świat i człowieka przez pryzmat wizualnej foto-wędrówki. Swoje poszukiwania koncentruje na poznawaniu i pokazywaniu człowieka jako bytu wartego uwagi w sposób otwarty i bez uprzedzeń. Autor książki fotograficznej Deglet Nour wydanej przez wydawnictwo Blow Up Press (2018). Członek Fotspot oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Łukasz Szamałek (1981) – ukończył Cybernetykę Ekonomiczną na UE w Poznaniu, studiował Inżynierię i Budownictwo na Politechnice Poznańskiej, absolwent Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Fotograf dokumentalny, skupia się na formach architektonicznych, przestrzeni życia człowieka oraz procesach zmian wywoływanych przez człowieka w krajobrazie. Wspólnie z Anką Gregorczyk tworzy duet Fotoarchitektura. Współzałożyciel Galerii Centrala, członek Fotspot.

Karol Szymkowiak (1983) – fotograf i animator kultury, kurator Kolekcji Wrzesińskiej. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury (2023). Wykładowca fotografii w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w fotografii dokumentalnej. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Zdobywca nagród i wyróżnień fotograficznych. Autor m.in. cykli: Nieruchomi podróżnicy (2013), C’è Sempre un Tango (2018), 0169-8629 5223-01750 (2024).

Marek Zakrzewski (1985) – fotograf, edukator. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz studiów magisterskich w Instytucie Fotografii Twórczej w czeskiej Opawie.
Punktem wyjścia dla jego działań jest fotografia dokumentalna i reportażowa oraz wychodzenie poza ich obszar w poszukiwaniu subiektywnej narracji, metafory i nieoczywistości. Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Współautor programu kulturalnego Galerii Centrala, członek Fotspot. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022) na projekt Poważne wybory, w którym przygląda się estetyce wystroju lokali wyborczych.

 

Wystawa prezentowana w ramach Nurtu Regionalnego 7. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki „Wobec wody”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Wystawa i wydarzenia towarzyszące realizowane są dzięki wsparciu z budżetu Miasta Poznań oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: