Żabnicka Joanna – Dobre sąsiedztwo

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

35,00 zł

Niech nas nie zmyli okładka najnowszej książki poetyckiej Joanny Żabnickiej. To, co na zewnątrz proste, zwyczajne, niepozorne, kryje w sobie […]

Niech nas nie zmyli okładka najnowszej książki poetyckiej Joanny Żabnickiej. To, co na zewnątrz proste, zwyczajne, niepozorne, kryje w sobie „kolorowe rysunki”, które „nie wzięły się znikąd”. W świecie bohaterki „śmieciarki wychodzą na żer”, pies „szczeka o rzeczach, które były mu dane”, i trudno nam się „powstrzymać od patrzenia / w słońce”. Wiersze te, choć zrazu subtelne i jasne, tu i ówdzie ciemnieją. Sporo w nich drobiazgów codzienności: jedzenia, rytuałów życia, podpatrywania i opatrywania ran. Dobre sąsiedztwo wymaga woli współistnienia w zbiorowości, jednak to, co międzyludzkie, nigdy nie przestaje być jednostkowe. „Trochę to wygląda / na szukanie wymówek, ale co my tam wiemy”. No właśnie.


Joanna Żabnicka (ur. w 1989 r.) – poetka. Autorka książek poetyckich „Ogrodnicy z Marly” (2016; nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku – 2017) i „Koniec lata” (2019; nominacja do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka – 2020). Nagrodzona dwukrotnie Medalem Młodej Sztuki (2018, 2021), laureatka Stypendium Artystycznego Miasta Poznania dla młodych twórców (2018).


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Żabnicka Joanna
Isbn: 978-83-67433-32-7
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 54
Rok wydania: 2024
Nr tomu w serii: 295
Patroni medialni: kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl, Kontent, Radio Afera

Podobne tytuły