okładka książki Joanny Oparek pt. Rozbiór. Wiersze i poematy. Grafika na okładce przedstawia tył zwierzęcia podzielony na kawałki

Oparek Joanna – Rozbiór. Wiersze i poematy

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

54,60 zł

„Wiersze Joanny Oparek mówią same za siebie. Opowiadają swoją historię w strofach zawiesistych i osobliwie lekkich, brutalnych i szczebiotliwych, ekstatycznych […]

„Wiersze Joanny Oparek mówią same za siebie. Opowiadają swoją historię w strofach zawiesistych i osobliwie lekkich, brutalnych i szczebiotliwych, ekstatycznych i rozerotyzowanych. Czasem dwuznacznych, czasem jednoznacznych, ale zawsze dosadnych. Równocześnie poezja ta podporządkowuje sobie czytelników i czytelniczki, uwodzi i drażni, by wreszcie wydrwić nasze mieszczańskie przyzwyczajenia. (…)
[T]wórczość autorki „Czerwi” w istocie stanowi wizualizację praktyk przemocy, panowania nad podmiotem i ciałem, a także sprawowania kontroli, dla których sceną jest szeroko pojęta nowoczesność. Praktyki te, przefiltrowane przez psychoanalityczne ujęcie pragnienia, sadyczną rozkosz, estetykę wzniosłości i nowomedialne stylizacje, obejmują nie tylko bohaterów i bohaterki wierszy, ofiary procesu historycznego, ale przede wszystkim odbiorców tej poezji”.

– Karol Poręba, Jakub Skurtys
(z posłowia do wyboru wierszy Joanny Oparek)


Joanna Oparek – poetka, prozaiczka, dramatopisarka, reżyserka. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, „mocne skóry białe płótna” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2020), „Małe powinności” (nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia 2023), a także powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża”. Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie oraz z Teatrem Miejskim w Gliwicach, gdzie wyreżyserowała spektakle „Całe życie” i „Dobra rodzina”. Stworzyła także dramaty „Projekt Ameryka”, „Wężowisko”, „Obcy. Tragedia grecka” i „Osobliwość/Singularity”. Wybrane sztuki autorki ukazały się w książce „Rozczarowanie jest seryjnym mordercą”. Jej wiersze tłumaczone były na języki: angielski, czeski, hiszpański, serbski i ukraiński. Joanna Oparek jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendystką Miasta Krakowa. We współpracy z krakowską galerią Otwarta Pracownia organizuje cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Od 2021 roku jest członkinią Rady Programowej Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza.


Autor okładki koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Oparek Joanna
Isbn: 978-83-67433-20-4
Format: 16 × 21 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 196
Rok wydania: 2024
Nr tomu w serii: 290
Patroni medialni: Kontent, Wizje, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl, Radio Afera, Fundacja Kulturakcja

Podobne tytuły