Oparek Joanna - Małe powinności

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

31,50 zł

Dyskurs, emocje, obrazy i skojarzenia, stereotypy czy miejsce okrucieństwa w porządku codzienności są tylko jednymi z wielu płaszczyzn, które interesują […]

Dyskurs, emocje, obrazy i skojarzenia, stereotypy czy miejsce okrucieństwa w porządku codzienności są tylko jednymi z wielu płaszczyzn, które interesują Joannę Oparek w Małych powinnościach będących poematem zbierającym głosy towarzyszące tragediom takim jak głośne sprawy Nataschy Kampusch i Elizabeth Fritzl. Oparek udało się nie tylko poetycko sprawnie ogarnąć trudny materiał niewoli, tortur, niewysłowionego cierpienia, a także nie oddać go w kojące objęcia banału, ale również opracować model dla tej temperatury opowieści: raz to inscenizowanej, raz to dokumentalnej, przeznaczonej do czytania performatywnego i zupełnie po cichu. Historie skrajnego uprzedmiotowienia kobiet przez mężczyzn nie stają się tu jedynie pretekstem do kolejnych części poematu. Nie ma od nich bowiem miejsca na ucieczkę inną niż analiza warunków ich możliwości. Poemat Oparek zadaje więc społecznie niewygodne pytania i poszukuje równie niewygodnych odpowiedzi.


Joanna Oparek – poetka, pisarka, dramatopisarka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako dziennikarka, scenarzystka, redaktorka i kuratorka projektów kulturalnych. Opublikowała tomy poetyckie: Po kostki w niebie (2003), Czerwie (2012), Berlin Porn (2015), mocne skóry białe płótna (2019, książka nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia), powieści: Mężczyzna z kodem kreskowym (2004), Jesień w Nowym Jorku (2006), Loża (2012). Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie oraz z Teatrem Miejskim w Gliwicach, gdzie wyreżyserowała swoją ostatnią sztukę Całe życie (2021). Jest także autorką dramatów: Projekt Ameryka, Wężowisko, Obcy. Tragedia grecka (sztuka prezentowana m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Złoty Lew we Lwowie), Osobliwość/Singularity. Jej wiersze ukazały się w tłumaczeniach na języki: hiszpański, serbski, ukraiński i angielski. We współpracy z krakowską galerią Otwarta Pracownia tworzy cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Od 2021 członkini Rady Programowej Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza. Mieszka w Krakowie.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz

Autor: Oparek Joanna
Isbn: ISBN: 978-83-66453-76-0
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 92
Rok wydania: 2022
Nr tomu w serii: 251
Patroni medialni: Czas Kultury, ArtPapier, Fundacja KulturAkcja, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły