Łukasiewicz Jacek - Uroda świata się nie kończy

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

29,40 zł

Wybór wierszy Jacka Łukasiewicza to przekrojowa prezentacja najważniejszych utworów urodzonego we Lwowie, lecz związanego z Wrocławiem poety, autora licznych książek […]

Wybór wierszy Jacka Łukasiewicza to przekrojowa prezentacja najważniejszych utworów urodzonego we Lwowie, lecz związanego z Wrocławiem poety, autora licznych książek krytycznych oraz laureata prestiżowych wyróżnień literackich, w tym Nagrody im. Kazimierza Wyki oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Zbiór wypełniają wiersze wybrane przez Pawła Mackiewicza spośród piętnastu tomów poety – od debiutanckiego Moje i twoje (1959), aż do Cięć (2020). Mackiewicz, w posłowiu do książki, podsuwa podejmującym lekturę klucz topograficzny jako szczególnie przydatny w otwieraniu się na wielość lirycznych światów Łukasiewicza, przyjmując także samą kategorię podróży jako doniosłą poetycko i pragmatycznie. Chodzi tu jednak nie tylko o podróż przez zmieniające się miasta i wsie, pęd stałymi trasami pociągów, ale także o dotarcie do dawno niewidzianych przyjaciół, uniesień i poruszeń nawiedzających pamięć, w końcu, dotarcie do przyrody, wobec której poeta wyznaje: „Od niedawna zasypiam z otwartymi oczami,/ do samego bowiem końca pragnę widzieć las.” (choć przecież „Uroda świata się nie kończy,/ kiedy przestaje być widziana.”).

Jacek Łukasiewicz
, ur. w 1934 roku we Lwowie, zm. w 2021 roku we Wrocławiu, krytyk literacki, poeta, historyk literatury. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Lesznie studiował w latach 1951-1955 polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutował tomem wierszy Moje i twoje (1959), jako krytyk książką Szmaciarze i bohaterowie (1963). W roku 1971 podjął pracę w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego; w roku 2004 przeszedł na emeryturę jako profesor zwyczajny. Opublikował m.in. książki krytycznoliterackie Zagłoba w piekle (1965), Laur i ciało (1971), Oko poematu (1991), Rytm czyli powinność (1993), Jeden dzień w socrealizmie (2006), Kąt widzenia (2019) oraz monograficzne prace o twórczości Mieczysława Jastruna, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Stanisława Grochowiaka. Wydał kilkanaście książek poetyckich, ostatnio Rytmy jesienne (2014), Wiązania (2018), Cięcia (2020).

Autor wyboru i posłowia: Paweł Mackiewicz

Autor okładki: Piotr Zdanowicz

Autor: Łukasiewicz Jacek
Isbn: ISBN 978-83-66453-37-1