Grupiński Rafał - Bogini Jezus

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

21,00 zł

19 wierszy, składających się na piątą książkę poetycką Rafała Grupińskiego, stanowi kontynuację osobistej, intymnej ścieżki, której patronuje osobliwa, tytułowa bogini. […]

19 wierszy, składających się na piątą książkę poetycką Rafała Grupińskiego, stanowi kontynuację osobistej, intymnej ścieżki, której patronuje osobliwa, tytułowa bogini. Obfitującym w detale obrazkom, przebłyskom z dzieciństwa i młodości, kadrom oddalających się najbliższych miejsc i osób towarzyszą: aktualny wielkomiejski gwar, pogłosy protestów, oraz kolejny plan: przyrody i innych spojrzeń na codzienność, które obiecują podróż czy lektura. Te próby opisania i ogarnięcia „świata nie do ogarnięcia” natrafiają jednak stale na przeszkody poza widocznymi na pierwszym planie zdarzeniami i szkicowanym porządkiem czasu biografii podmiotu. Oto z jeziora wyłaniają się macewy, lektury nie dają jedynie wzmocnienia, a treści z archiwów niepokoją, kiedy powstające z nich obrazy zdają się zbyt znajome – to inni, którzy byli i są, jednocześni. Ogarnięcie tego świata, by mogło się powieść (choć, oprócz tytułowej bogini, patronką książki jest stała wątpliwość) usiłuje zatoczyć jeszcze jeden krąg: to mierzenie się z porządkami społecznymi, metafizycznymi, a także chtonicznymi, owocujące – wobec granic w obrazowaniu, konfesji, ale też zdawaniu relacji z innych porządków świata – wierszem symbolicznym. Paradoksalnie jednak, są to wiersze jasne, otwarcie zwrócone w stronę czytelniczek i czytelników, i tylko chwilami prowadzące w mrok.


Rafał Grupiński – ur. w 1952 roku historyk kultury, wydawca, redaktor naczelny „Czasu Kultury” (1985-1999), publicysta i krytyk (Dziedziniec strusich samic, 1992; Niebawem spadnie błoto, 1998, z Izoldą Kiec), poeta (m.in. Ponieważ nie dochodzą stamtąd żadne wieści, 1988; Bieg w ciemność, 1998; Uspokojenie, 2009), współautor serialu dokumentalnego Dzieje kultury polskiej (1997-1998), polityk (Polityka i kultura, 2019).

Autor: Grupiński Rafał
Isbn: ISBN: 978-83-66453-57-9
Format: 16 × 21 cm
Oprawa: oprawa zeszytowa ze skrzydełkami
Liczba stron: 26
Rok wydania: 2021
Nr tomu w serii: 249
Patroni medialni: Czas Kultury, ArtPapier, Fundacja KulturAkcja, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły