Domarus Cezary - Szybka książka o niczym takim

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

25,20 zł

Nie dajmy się zwieść tytułowi książki Cezarego Domarusa – „Szybkiej książki o niczym takim” wcale nie czyta się szybko. Mimo […]

Nie dajmy się zwieść tytułowi książki Cezarego Domarusa – „Szybkiej książki o niczym takim” wcale nie czyta się szybko. Mimo że to „wiersze z 2019 roku” (jak głosi dopisek przy spisie treści), tomik nie wydaje się ani jednorazowym wyskokiem-projektem w sensie, w którym znacząco miałyby odstawać od konsekwentnie prowadzonej dykcji sytuującej się na antypodach fast writingu czy skojarzeniowej żonglerki, ani osobistym pamiętnikiem sprzed pandemii. To precyzyjna robota poetycka, w której wydarzeniami najbardziej godnymi odnotowania (i może nawet kluczowymi do przepracowania) są te z „drugich planów”: marginalne scenki z życia klas pracujących, wypiętrzanie się gmachów oraz inne metamorfozy centrów miejskiego krajobrazu – środowiska klasy planistów systemu brandów i towarów, samobójstwo osoby należącej do mniejszości, w końcu: sceny z życia kochanków – bez instagramowych filtrów i tanich sensacji. Trudno więc mówić „o niczym takim” – to zdarzenia, po których zostaje jakiś ślad (także w języku), które, jeżeli jeszcze nie są znaczące, potencjalnie mogą być nimi za chwilę. Zdają się interesować autora, ponieważ programowo wydaje się on impregnowany na obieranie wzruszeń, uczuć i wartości z codziennych, materialnych okoliczności, bez których to mogłyby przestać cokolwiek znaczyć; jeżeli dokonuje syntez, jest ostrożny.  Z drugiej strony, oczywiście, nie jest to „powolna książka o wszystkim, co ważne”, tak jak i nie jest to „poezja dla wszystkich”, a książka zdecydowanie dla osób, które także interesuje społeczno-liryczny sabotaż oraz niedostrzegalny ruch małych narracji.


Cezary Domarus (ur. w 1966 roku) – autor książek poetyckich: Wiersze po/lity/tyli/czne (2005), Zwrotki (2012), cargo, fracht (2016, nominacja do Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia), Trax (2020, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia). Opublikował zbiór tekstów pt. Podania. O doświadczaniu języka (2013). Debiutował w 1992 roku w miesięczniku „Fantastyka” opowiadaniem SF. Mieszka w Warszawie.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz
Obraz na okładce: Miriam Cahn, dom menstruacji, 08.1982, kreda, welin, 700 x 580 cm.
Dzięki uprzejmości artystki, Galerie Jocelyn Wolff, Paris, Meyer Riegger, Berlin/Karlsruhe i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Fot. Daniel Chrobak.

Autor: Domarus Cezary
Isbn: ISBN 978-83-66453-62-3
Format: 16 × 21 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 54
Rok wydania: 2021
Nr tomu w serii: 233
Patroni medialni: Czas Kultury, ArtPapier, Fundacja KulturAkcja, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły