Borowczyk Jerzy, Larek Michał - Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna. Antologia

produkt chwilowo niedostępny

szczegóły wysyłki >>

59,85 zł

Antologia Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna, ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka (poznańskich krytyków i adiunktów w Instytucie […]

Antologia Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna, ułożona przez Jerzego Borowczyka i Michała Larka (poznańskich krytyków i adiunktów w Instytucie Filologii Polskiej UAM) obejmuje obszerne wybory (po 20-22 wiersze) z dorobku trzydziestu jeden polskich poetów XX i XXI wieku.

“Każdy projekt antologii poetyckiej podejmuje grę z kanonem. To oczywiste. Z reguły jednak chodzi o wyrafinowane przesunięcia w obrębie istniejącego status guo. Dla koneserów pozostaje bowiem ważne, czy w proponowanym wyborze jest, czy też nie jest obecny, określony poeta, wiersz. W końcu każdy, z poświęcających czas mowie wiązanej, nosi w sobie przekonanie o „prawdziwym” obrazie literatury polskiej. I stara się pozostać jemu wierny. Dlatego, ulegając podobnemu przekonaniu, potrafi walczyć o swoje racje. W podobny sposób postępował kiedyś Stanisław Barańczak, przygotowując antologię Poeta pamięta. Była to propozycja innego niż obowiązującego dotąd sposobu wyboru z doświadczeń poezji polskiej. Umożliwiała też odmienną na jej temat narrację. Ale dawno już przestała być ona aktualna. I zastąpiły ją inne. Mimo to jednak zdaje się wciąż obowiązywać ten sam kanon, czego potwierdzeniem istniejące obecnie, zachowawcze antologie poezji.
Projekt Jerzego Borowczyka i Michała Larka proponuje zmianę. Zmianę gwałtowną, dzięki temu jednak wyrazistą. To bez wątpienia propozycja przewietrzenia biblioteki, w której dawno nie otwierano okien. Radykalizm nie wiąże się w tym przypadku jednak z zapędami likwidatorskimi. Fakt, iż pewnych poetów czytelnik w niej nie znajdzie, nie idzie w parze z pozbawianiem ich znaczenia i wagi. Sprawa wydaje się o wiele prostsza: otóż nie wnoszą oni niczego istotnego do narracji na temat poezji nowoczesnej. Oczywiście, jeśli zgodzimy się z Borowczykiem i Larkiem na ich sposób definiowania samej nowoczesności. Aby to uczynić, pierwej musimy zaangażować się w spór, wziąć udział w debacie. A co może bardziej sprzyjać samej poezji, jeśli nie dyskusja jej dotycząca?”
(Ryszard K. Przybylski)

Michał Larek (ur. w 1978 r.), adiunkt w Zakładzie Literatury i Kultury Nowoczesnej IFP UAM, redaktor „Czasu Kultury”, wykładowca w WSNHiD; krytyk literacki, czasem teatralny.  Zajmuje się literaturą XX i XXI wieku, antropologią mediów i kulturą popularną. Wydał tom wywiadów z pisarzami Rozmowa była możliwa (razem z J. Borowczykiem), współredagował Kres logocentryzmu i jego kulturowe konsekwencje. Publikował m.in. w „Kresach”, „Tekstualiach”, „Teatrze”.

Jerzy Borowczyk (1968), jako historyk literatury (na polonistyce UAM) zajmuje się romantyzmem. Ogłosił doktorat Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824 (Poznań 2003), pisał do tomów zbiorowych poświęconych Mickiewiczowi, Słowackiemu, Norwidowi i Krasińskiemu. Pisuje również o literaturze dwudziestego wieku i najnowszej – w pracach zbiorowych poświęconych Krynickiemu, Sommerowi i Sosnowskiemu. Publikuje w „Czasie Kultury”, którego jest redaktorem, a ponadto drukował swoje teksty w „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim”, „Kresach”, „Polonistyce”, „Frondzie”, „Arcanach”. Wspólnie z Michałem Larkiem redagował wybór wierszy miłosnych Andrzeja Sosnowskiego (Dla tej ciemnej miłości) oraz tom wywiadów z pisarzami (Rozmowa była możliwa, Poznań 2008). Zdarzają mu się publikacje na portalu sztukapilki.pl

12 kwietnia 2011 r. Program II Polskiego Radia przedstawił audycję w cyklu “Słowa po zmroku” pt.: “Nowoczesna poezja konta utarte kanony”. O książce mówili jej autorzy.
Audycji można wysłuchać na stronie Polskiego Radia>>>

Dwie części rozmowy na e-CzasieKultury
dotyczącej książki: “Powiedzieć to inaczej. Polska liryka nowoczesna”, red. J.Borowczyk,
M.Larek,
cz.I:   http://www.e.czaskultury.pl/index.php?mod=txt&k=czytanka&id=122
cz II:  http://www.e.czaskultury.pl/index.php?mod=txt&k=czytanka&id=124

Patronat medialny:

Autor: Borowczyk Jerzy, Larek Michał
Isbn: ISBN 978-83-60746-56-1
Format: 15 × 21.5 cm
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 1080
Rok wydania: 2011

Podobne tytuły