Bodnárová Jana - Z peryferii

wysyłka w ciągu 5 dni

szczegóły wysyłki >>

26,25 zł

Niewątpliwie z peryferii przychodzą do nas wiersze słowackiej poetki Jany Bodnárovej. Peryferii nie tylko w znaczeniu geograficznym, ale też: obrzeży […]

Niewątpliwie z peryferii przychodzą do nas wiersze słowackiej poetki Jany Bodnárovej. Peryferii nie tylko w znaczeniu geograficznym, ale też: obrzeży spektakularnej rzeczywistości globalnej. Jeśli wizje autorki nie pochodzą akurat ze snów (a tych jest tu cała mnogość), to podsuwa ona często zdarzeniom rzeczywistym i ich bohaterom możliwość swoistej rehabilitacji. W wierszu bowiem, w jego zagęszczonym i rozwibrowanym interpunkcyjnie zapisie, testowi tego, co realne, może umknąć pocięta na kadry, obfita w konteksty wkładka rzeczywistości. Rozluźniona w ten sposób, dzięki logice snu, plastyczna wizja ludzi, dialogów i miejsc peryferyjnych nie stanowi jednak clue tych wierszy, to jedno z narzędzi poetki. Za jego pomocą na jednym z planów tego tomu owe odrealniające sztuczki zdają się służyć przemycaniu w nich historii centralnych, a tylko widzianych zbyt często jako peryferyjne: perspektywy doświadczeń kobiet oraz ich wspólnoty. Wszystko to jednak Bodnárová czyni podskórnie, jak gdyby mimowolnie – pod naporem dziesiątek scenek, zanotowanych obrazów miast i ulic, historii ludzi, dociekań, zjaw, kwiatów, zwierząt, wypisów ze starych ksiąg i strzępków rozmów.


Jana Bodnárová, ur. w 1950 r. we wsi Jakubovany – słowacka pisarka, poetka, dramatopisarka, historyczka sztuki. Oprócz publikacji książek prozatorskich, poetyckich, utworów dla dzieci, sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych i dwóch scenariuszy telewizyjnych, od połowy lat 90. zajmuje się tworzeniem i prezentacją wideo performansów. Jej debiut Aféra rozumu otrzymał Nagrodę im. Iwana Kraski, książka dla dzieci Dita – nagrodę Ženská Cena Bibliotéky, a powieść Náhrdelník/obojok – Nagrodę Akademii Literackiej. Jej sztuka teatralna Kurz orientálneho tanca otrzymała pierwszą nagrodę w anonimowym konkursie DRAMA (2005). Fragmenty jej prozy, wierszy i sztuk teatralnych były tłumaczone na kilka języków europejskich oraz na arabski, hindi, perski i japoński. W Polsce ukazał się tom opowiadań bleskosvetlo/bleskotám (1997); w Słowenii i na Tajwanie wydano książki dla dzieci Dievčatko z veže oraz Trinásť; w Brazylii ukazały się O strome, ktorý bol na ceste Čo som videla při jazere, 2021; w Ukrainie wydany został tom opowiadań Aféra rozumu, 2015. Powieść Náhrdelník/obojok opublikowano w Słowenii (2020), na Węgrzech (2021) oraz w Wielkiej Brytanii (2021). Jej teksty ukazały się również w kilku międzynarodowych antologiach. Mieszka w Koszycach.

Zofia Bałdyga, ur. w 1987 r. w Warszawie. Autorka książek poetyckich Passe-partout (2006), Współgłoski (2010), Kto kupi tak małe kraje (2017) oraz Klimat kontynentalny (2021). Absolwentka Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. Tłumaczka najnowszej poezji czeskiej i słowackiej. Autorka antologii poetek czeskich Sąsiadki (2020). Za działalność translatorską uhonorowana Nagrodą „Literatury na Świecie” w kategorii „Młoda twarz” (2021). Mieszka w Pradze.


Autor okładki i koncepcji graficznej: Piotr Zdanowicz


Współwydawca: Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy


Publikacja Festiwalu Muzyki Ludowej i Tradycyjnej Ethniesy

Autor: Bodnárová Jana
Isbn: ISBN: 978-83-66453-83-8
Format: 11,5 × 17 cm
Oprawa: oprawa miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 92
Rok wydania: 2022
Nr tomu w serii: 265
Patroni medialni: Czas Kultury, ArtPapier, Fundacja KulturAkcja, kulturaupodstaw.pl, kulturapoznan.pl

Podobne tytuły