27 / 03 / 23

Wyznania i religie w dawnym Poznaniu – relacja

Pierwsza w tym roku impreza krajoznawcza odbyła się w Poznaniu. Uczestnicy wzięli udział w spacerze po mieście prowadzonym przez Panią przewodnik – Katarzynę Tymek, która w ciekawy i barwny sposób opowiedziała historie związane z wybranymi poznańskimi obiektami sakralnymi oraz ich wyznawcami.

Pierwszym punktem spaceru był kościół rzymskokatolicki – Bazylika św. Józefa na Wzgórzu św. Wojciecha. Następnie grupa udała się do dawnej synagogi przy ul. Żydowskiej. Kolejnym punktem wycieczki była świątynia przy starym korycie Warty – ewangelicki kościół Wszystkich Świętych.

Tego dnia pogoda była w przysłowiową kratkę. Niestety, nie obyło się bez deszczu.

Dużym zaskoczeniem dla uczestników wycieczki okazała się wiadomość, że na placu Wiosny Ludów przed II wojną światową znajdowała się okazała świątynia – kościół ewangelicko-reformowany św. Piotra.

Grupa miała również okazję wejść do środka kościoła ewangelicko-metodystycznego pw. Św. Krzyża przy ul. Ogrodowej. Historię świątyni opowiedział opiekujący się kościołem ksiądz. Po wyjściu na zewnątrz zaświeciło pełne słońce. Na sam koniec, uczestnicy udali się do parku obok kościoła, który ku zaskoczeniu większości pełnił niegdyś rolę cmentarza.

Pomimo niespodzianek pogodowych, uczestnicy zakończyli wycieczkę w dobrych nastrojach.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: