09 / 07 / 24

Wśród parkowej przyrody i polodowcowej przygody - relacja z inauguracji questu

O tym, że questowanie, czyli zwiedzanie przy pomocy gier terenowych, jest coraz bardziej popularne, mogliśmy się przekonać podczas inauguracji nowej trasy na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego pt. „Wśród parkowej przyrody i polodowcowej przygody”. Gra powstała w serii Wielkopolskie Questy, dzięki współpracy Wielkopolskiego Parku Narodowego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz wsparciu Starostwa Poznańskiego.

Na inaugurację przybyły przede wszystkim rodziny z dziećmi, ale widać było również młodzież i seniorów. Wielu z nich po raz pierwszy spotkało się z taką formą zwiedzania i przyjęło ją z dużym entuzjazmem. Ta bezpłatna, działająca bezterminowo gra, w której można wziąć udział w dowolnym momencie, jest doskonałą formą wypoczynku w czasie wakacji. Krótka wędrówka z zagadkami, kończąca się dotarciem do skrzyni skarbów z pieczęcią, sprawia, że nawet najmłodsi chętnie wyruszają na kolejne questowe trasy. Takie właśnie zapewnienia usłyszeliśmy od uczestników, którzy dzielili się wrażeniami po powrocie na metę.

Po uroczystym przecięciu wstęgi uczestnicy wyruszyli na trasę, rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w queście. Na końcu trasy czekała na nich skrzynia skarbów z pieczęcią, czyli zestaw, który tradycyjnie kończy questowe zmagania na wszystkich wielkopolskich trasach. A takich tras w Wielkopolsce mamy ponad dwieście! Znajdziecie je na stronach www.regionwielkopolska.pl/questy oraz www.questy.org.pl.

Wszyscy uczestnicy, którzy przybyli na inaugurację, mogli wpisać nową trasę do konkursu Wakacje z Questami 2024. Konkurs ten, już trzeci raz ogłoszony przez Bibliotekę Wojewódzką, cieszy się ogromną popularnością i przyciąga do Wielkopolski rzesze turystów z całej Polski. Nagrody czekają na trzydziestu najaktywniejszych questowiczów, którzy zalogują swoje przejścia w aplikacji Questy Wyprawy Odkrywców i prześlą do nas swoje zgłoszenie. Regulamin znajdziecie na stronie: https://regionwielkopolska.pl/konkurs-wakacje-z-questami/.

Po powrocie z trasy na questowiczów czekała kolejna atrakcja, czyli losowanie nagród. Koło fortuny podpowiadało, jakie nagrody trafią do zwycięzców, a tych było aż czterdziestu! Wspaniałe upominki, ufundowane przez Starostwo Poznańskie oraz Bibliotekę Wojewódzką w Poznaniu, wywołały uśmiechy i entuzjazm uczestników.

Najmłodsi turyści wzięli udział w zabawach edukacyjnych przygotowanych przez Wielkopolski Park Narodowy, a na zakończenie wszyscy zasiedli wokół ogniska przy turystycznym posiłku.

Ulotki z treścią gry w formie plików PDF można samodzielnie wydrukować ze strony: www.regionwielkopolska.pl/questy, natomiast gry biorące udział w akcji Trampka i Tenisówki ze strony: https://powiat.poznan.pl/na-tropie-skarbow/

fot. Piotr Basiński i Natalia Napiórkowska

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: