Wielkopolska bez tajemnic: „Wolsztyn nie tylko kolejowy” (relacja)
Impreza krajoznawcza z cyklu "Wielkopolska bez tajemnic" pozwoliła nam odkryć uroki Wolsztyna i jego najbliższych okolic.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od „Muzeum Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski”, czyli po prostu skansenu w Wolsztynie. Oprócz pięknej i ciekawej opowieści o codziennym życiu na wsi w XIX wieku, mieliśmy niecodzienną okazję poruszyć… wiatrak!
Kolejnym przystankiem była „Parowozownia”. Dla wielu uczestników okazała się ona sentymentalną podróżą do czasów, gdy każda wyprawa odbywała się przy akompaniamencie pary i dymu. Dzięki żywiołowej opowieści naszego przewodnika poznaliśmy tajniki działania parowozu i rozszyfrowaliśmy oznaczenia poszczególnych maszyn.
Wątek kolejowy pojawił się również na nieczynnej stacji w Świętnie, gdzie pasjonaci kolei stworzyli izbę muzealną. Uczestnicy mogli także przejechać się drezyną.
Nie zabrakło również elementów z życia dawnego dworu – odwiedziliśmy „pałac we Wroniawach”, gdzie dziś mieści się Dom Wczasów Dziecięcych.
Chwilę wytchnienia spędziliśmy w leśnym zaciszu, przy ognisku i samodzielnym smażeniu kiełbasek. Na zakończenie naszej wyprawy wyruszyliśmy na spacer ścieżką edukacyjną „Bagno Chorzemińskie”, prowadzony przez pracownika Nadleśnictwa Wolsztyn.
Serdecznie dziękujemy pani Katarzynie Jęczmionce za pomoc w organizacji wyjazdu i ciekawą przewodnicką opiekę nad naszą grupą.