12 / 01 / 23

Najczęściej wypożyczane książki w Pracowni Krajoznawczej w 2022 roku

grafika przedstawia stosik książek z widocznymi tylko grzbietami

Wśród książek najczęściej wypożyczanych w Pracowni Krajoznawczej w zeszłym roku, ogromną popularnością cieszyły się nowości, a wśród nich przede wszystkim reportaże i to właśnie one wiodą prym w naszym zestawieniu.
Tegoroczny wybór naszych czytelników wskazuje na to, że najbardziej interesuje ich to, co jest blisko. Na górze listy znalazły się bowiem książki o Polsce. Dopiero na kolejnych pozycjach widzimy książki związane z dalszymi kierunkami.


Na 1 miejscu (ex aequo z tą samą ilością wypożyczeń) znalazły się dwie pozycje: „Polacy last minute” oraz „Kajś”.

„Polacy last minute: sekrety pilotów wycieczek” autorstwa Justyny Dżbik-Kluge:
Jest to książka nieco prześmiewcza, ukazująca zachowania Polaków w okresie wakacyjnym podczas zorganizowanych wycieczek. Co istotne, opisane w niej historie wydarzyły się naprawdę. Dzięki niej dowiemy się o wszelkich przywarach, które charakteryzują naszych obywateli podczas wyjazdów do obcych krajów. Zdamy sobie także sprawę z tego, jak ciężka i wymagająca jest praca pilota wycieczek, który często musi improwizować.

„Kajś: opowieść o Górnym Śląsku” autorstwa Zbigniewa Rokity:
Książka zdobyła Nagrodę Literacką Nike za 2020 rok, co z pewnością przełożyło się na częste jej wypożyczanie. Autor jest Ślązakiem mającym niemieckich przodków. Sięga do odległych dziejów swojej rodziny, aby odkryć przed nami (a także przed sobą samym) swoje własne „ja”. Jest to bardzo osobisty reportaż historyczny z wątkiem autobiograficznym. Książka dla tych, którzy chcieliby poznać dawne dzieje Górnego Śląska i zobaczyć proces kształtowania się ludzkiej tożsamości. Wydarzenia z czasów II wojny światowej na Górnym Śląsku wciąż odbijają się szerokim echem – zaskakujące historie z przeszłości wpływają na kształtowanie się osobowości autora. Ta pozycja mówi nam o tym, jak trudna historia i rany regionu przekładają się na tożsamość jego mieszkańców.

Na 2 miejscu w naszym rankingu znajduje się „Zapaść: reportaże z mniejszych miast” autorstwa Marka Szymaniaka:
Książka mówi o tym, że wielu polskim miastom średniej wielkości grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Problemy ze znalezieniem pracy, upadający przemysł, problemy mieszkaniowe czy też starzejące się społeczeństwo, to tylko niektóre z poruszonych tu kwestii. Materiał na książkę został zebrany podczas podróży po Polsce. Autor rozmawia z ludźmi: mieszkańcami, aktywistami, samorządowcami. Opisuje jak wiele młodych osób wyjeżdża do większych miast nie widząc dla siebie perspektyw na przyszłość. Autor wnikliwie obserwuje i analizuje zastaną rzeczywistość, aby przedstawić jak najwierniejszy, choć smutny, obraz polskich miasteczek.

Na miejscu 3 (ex aequo z tą samą ilością wypożyczeń) widnieją książki pt.: „Zwiedzamy Wielkopolskę”, „Kraj niespokojnego poranka” oraz „Wielka historia małej wyspy”:

„Zwiedzamy Wielkopolskę: muzea, dwory, pałace, zabytki”:
W tym przypadku wybór czytelników padł na przewodnik w formie albumowej. Ma on wielu, bo aż 17 autorów (jednym z twórców jest Katarzyna Baksalary). Jest to książka bardzo ładnie wydana. Wystarczy spojrzeć na okładkę, która zwróci uwagę niemal każdego czytelnika. Dzięki niej, książkę chce się wziąć do ręki i od razu zacząć czytać. Przepiękne zdjęcia pomagają podjąć decyzję, gdzie warto się udać i co koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Wielkopolski.

„Kraj niespokojnego poranka: pamięć i bunt w Korei Południowej” autorstwa Romana Husarskiego:
Z tej książki dowiemy się wielu szczegółów dotyczących kultury i historii Korei Południowej oraz jej trudnych relacji politycznych z Koreą Północną i Japonią. Korea ukazuje nam się jako kraj kontrastów, gdzie żyją zarówno ludzie bardzo ubodzy, jak i ogromnie bogaci. Autor obala mity i sprawdza ile prawdy jest w panujących na temat Korei Południowej stereotypach. Okazuje się, że aby poznać prawdę, najlepiej bezpośrednio i szczerze rozmawiać z ludźmi. Autor uważa, że nie należy bać się trudnych tematów i warto zadawać śmiałe pytania. Dzięki takiemu podejściu, powstała prawdziwa i fascynująca książka. Korea Południowa to znacznie więcej niż to, z czym ją kojarzymy, czyli maseczki upiększające, makabryczne sceny w filmach, k-pop i kimchi. Warto sięgnąć po książkę, aby się o tym przekonać.
„Wielka historia małej wyspy: jak Islandia zmieniła świat” napisana przez Egilla Bjarnasona:
Autor w swoim reportażu o dziejach Islandii, wplatając w nie wiele ciekawostek. Książka podkreśla to, jak wiele dzisiejszy świat zawdzięcza Islandii. Czytamy o tym, że to ponoć Islandczycy przyczynili się do odkrycia Ameryki na długo przed Kolumbem czy też o tym, że postacie z islandzkich sag takie jak elfy, krasnoludy, orki oraz hobbity stały się inspiracją do napisania „Władcy Pierścieni” przez brytyjskiego pisarza Johna Ronalda Reuela Tolkiena.
Islandia cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Fascynuje niesamowitymi widokami, gejzerami, lodowcami oraz zorzami polarnymi. Tamtejsza kultura i historia czyni ją wyjątkową. To wszystko sprawia, że nabiera się ochoty by tam pojechać.


Wśród naszych czytelników widzimy wyraźne zainteresowanie zarówno naszym krajem, jak i bardziej odległymi kierunkami (Azja oraz wyspy na północy globu).
Czytelników interesuje historia i chcą ją poznawać. Nic w tym dziwnego – rozumiejąc przeszłość, łatwiej zrozumieć jak działa współczesny świat. Nasi czytelnicy doceniają piękno tego, co jest blisko nich, ale także fascynuje ich to, co odległe. Jeśli nie ma możliwości aby w danym momencie wyruszyć w daleką podróż i zgłębiać dzieje regionów, warto na ten temat poczytać.

Opracowanie i grafika: Julia Borkowska-Kulczak

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: