wydarzenie archiwalne
termin: 27 stycznia — 03 marca
miejsce: Poznań

Stado Prusa – KONIEC MITU

Wystawa zbiorowa prezentująca działalność grupy Stado Prusa.

Grafika promująca wystawę. Prawą część grafiki wypełnia czarny, jednolity prostokąt, na którym umieszczono logo Wojewódzkiej Biblioteki oraz napis: 27.01-3.03.2023, Galeria WBPiCAK, ul. Prusa 3 Poznań. Środkową i lewą część grafiki stanowi czarno-biała fotografia przedstawiająca grupę osób w pomieszczeniu, które pozują do zdjęcia grupowego w przebraniach. Napisy: Stado Prusa - KONIEC MITU.

27.01-3.03.2023
Galeria WBPICAK
ul. Prusa 3, 60-819 Poznań
Wydarzenie FB

Stado to przyjaźń, imprezy, „kulturka y szacuneczek” oraz… „raczej sztuczki niż sztuka”.
Paweł Kula

Bez wątpienia jest tak, że wydarzenia te nie mogłyby mieć miejsca w innym czasie. Przełom wieków mógłby wskazywać na to, że było to coś wyjątkowego. Czy było tak rzeczywiście? Z perspektywy czasu wyjątkowe okazuje się być to, co dziś nie jest już tak oczywiste i konieczne do twórczej współpracy – realny kontakt. Spotkanie – to słowo powraca kiedy myślę dziś o grupie ludzi, którzy mieli potrzebę tworzenia poza ścianami Akademii Sztuk Pięknych; potrzebę, która czasem rozpychała przestrzeń i wychodziła szczelinami niczym dziwny fluid gdzieś w przestrzeń.
Kiedy dziś myślę o działaniach Stada, na myśl przychodzi mi zwierzęca analogia nazwy formacji i strategii jej działań – strategii, która być może nie wynikała bezpośrednio z tej nazwy, lecz z jakiejś wewnętrznej potrzeby kierowania się w działaniach instynktem. Ale zaraz zastanawiam się: czy to instynkt, czy raczej intuicja, a więc coś już bardziej zhumanizowanego, kierowało naszymi działaniami? Przeglądam zdjęcia, przyglądam się twarzom, próbuję przywołać w pamięci zdarzenia, wreszcie rozmawiam z uczestnikami i okazuje się, że każdy pamięta to inaczej! Wyrasta z tego przedziwny konglomerat kontestacji i pragnienia uczestnictwa, zabawy i śmiertelnie poważnych deklaracji, a wszystko to zamknięte w obrazach, które czasem przywołują też dźwięki.
Obrazy potrzebują jednak tła – kolejna rzecz nie bez znaczenia, a więc genius loci: Prusa 2/9. To pod tym adresem zaczyna się historia. Ale duch miejsca przemieszczał się wraz ludźmi. Miejsca się zmieniały, pojawiały się nowe nazwy, aż wreszcie bohaterowie rozproszyli się i historia pozostała sama. Wtedy okazało się, że zaczęła żyć poza miejscem i ludźmi, oderwała się i poszybowała… Może krąży gdzieś po Jeżycach? Spróbujemy ją uziemić w Bibliotece na Prusa, zaledwie kawałek od miejsca, gdzie się wszystko zaczęło.

Marek Noniewicz


Wystawa „Stado Prusa – Koniec mitu” prezentuje archiwum działań grupy Stado Prusa, która tworzyła w latach 1999-2001, początkowo w mieszkaniu przy ul. Prusa 2/9, następnie przy ul. Za bramką, a pod koniec w warsztacie („WahrStadt”) przy ul. Engeströma w Poznaniu.
Grupę współtworzyli/ły: Marek Noniewicz, Maciej Krych, Paweł Kula, Krzysztof Cyś-Nowak, Karolina „Koka” Stelmach, Sławomir Decyk, Konrad Smoleński, Cezary Hładki, Krzysztof Dąbrowski, Marcin Nowicki, Przemysław „Dziadek” Przybylski. W kręgu Stada pojawiali/ły się gościnnie m.in.: Iza Królik, Agnieszka Wajzer, Agnieszka Serbińska, Joanna Pawłowska, Wojciech Hoffmann.

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji wystawy dla Adama i Marty Matusiak.

 


 

Zapraszamy na spotkanie z członkami Stada Prusa, które odbędzie się w ramach OTWARTEJ PRACOWNI FOTOGRAFII we wtorek, 21 lutego 2023 r. o godz. 18:00 w Galerii WBPiCAK.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: