termin: 22 września — 13 października
miejsce: Galeria Szczur, Poznań

PRZYJĘCIE – Galeria Szczur

Grafika promująca wystawę. Czarno-białe tło, na którym widoczne są cztery idące postaci. Po prawej stronie grafiki rysunek lampy ulicznej, poniżej rysunek szczura.

22.09-13.10.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18:00
Galeria Szczur
ul. Składowa 11, Poznań
Wydarzenie FB

Osoby artystyczne: Agnieszka Topolska, Wiara Wojtaszczyk, Daniel Dąbrowski, Andrzej Staniek
Kuratorka: Aleksandra Polerowicz

Galeria Szczur jest nową przestrzenią sztuki w Poznaniu współtworzoną przez artystki i artystów: Agnieszkę Topolską, Wiarę Wojtaszczyk, Daniela Dąbrowskiego i Andrzeja Stańka. Inauguracja jej działalności miała miejsce w maju tego roku (wystawa „Odtruwanie/Detoxification”), a w czerwcu odbyło się kilka solowych wystaw osób twórczych związanych z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Po kilku miesiącach zadomawiania się i oswajania przestrzeni, Galeria otwiera nowy sezon wystawnym „Przyjęciem”, które rozpocznie się w ostatni wieczór tego lata. Wydarzenie będzie okazją do przedstawienia i bliższego poznania twórców Szczura oraz ich miejsca spotkań, wspólnej pracy i dzielenia się.

Podczas „Przyjęcia” zaprezentowane zostaną prace osób artystycznych, które opiekując się galerią, rozwijają jednocześnie swoje indywidualne, choć krzyżujące się ścieżki twórczości. Każda z osób przetwarza, ingeruje lub wchodzi w bezpośrednie relacje z materią pochodzenia organicznego. Szczur – symbolicznie patronujący temu miejscu – jest gatunkiem synantropijnym, który wobec ludzkiej ekspansywności zagarniającej coraz większe obszary natury, przystosował się do funkcjonowania w środowisku silnie zmienionym przez człowieka, wytwarzając nowe formy międzygatunkowego współżycia. Podobnie twórcy, niezależnie od tego czy kierują się intuicją, poddają się oczyszczającym, niemal rytualnym procesom, czy tworzą formy syntetyzujące badane zagadnienia, poruszają się w obrębie problematyki naturokulturowego charakteru współczesności, naszego w niej uwikłania i splątania. Przyjmując zewnętrzne bodźce, otwierają się na ich mutowanie, doświadczanie i wytwarzanie nowych znaczeń.

Patronat: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Identyfikacja wizualna: Andrzej Szwabe

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: