wydarzenie archiwalne
termin: 15 listopada — 02 grudnia
miejsce: Poznań

Łukasz Gniadek – In the Name of God, the Merciful, the Compassionate

Wystawa Łukasza Gniadka „In the Name of God, the Merciful, the Compassionate”

wernisaż: wtorek 15.11.2022 | godz. 18:00

Kobiety w czarnych czadorach, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, antyamerykańska propaganda, Najwyższy Przywódca, pociski balistyczne, dywany, ruiny na pustyni – to lista podstawowych skojarzeń wizualnych związanych z Iranem. W dużej mierze dzieje się tak za sprawą mediów, które od lat w kontekście tego kraju ograniczają się do określonych tematów, przedstawianych w określony sposób i ilustrowanych określonymi obrazami. Powielane motywy z czasem stają się kanonem reprezentacji wizualnej, a ich kolejne nowe wcielenia dodatkowo ten kanon utrwalają.

In the Name of God, the Merciful, the Compassionate stanowi grę z kliszami wizualnymi, niekiedy je dekonstruując, niekiedy podmieniając na kojarzone z ikonografią amerykańską. Jest również próbą przedstawienia samego Iranu zgodnie z tym, jak ukazał się on autorowi.

Tytuł to basmala, czyli formuła otwierająca wszystkie rozdziały Koranu, którą muzułmanie wypowiadają przed rozpoczęciem każdej ważnej czynności. Jest to zwrot wtapiający się w codzienne życie i nadający działaniom pewien rytualny rytm.

Łukasz Gniadek

Jest absolwentem fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Wcześniej studiował filozofię na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Był jednym z założycieli Galerii 27 w Warszawie, gdzie pełnił także rolę kuratora wystaw. Jego praca twórcza oscyluje przede wszystkim wokół fotografii dokumentalnej traktowanej w szerszym kontekście. Brał udział w Miesiącu Fotografii w Krakowie, TIFF Festival, Paperlust Photobook Fest.

Istotne miejsce w jego twórczości zajmują artbooki i książki fotograficzne. Jego książki Route 66 PL i Tropicale, zdobyły wyróżnienia w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku; Tropicale zajęła także drugie miejsce w kategorii profesjonalnej w konkursie International Photography Awards (IPA).