wydarzenie archiwalne
termin: 02 czerwca
miejsce: Września

BEBOK - Karolina Jonderko - Kolekcja Wrzesińska 2022

Grafika promująca wydarzenie. W tle monochromatyczna czerwona fotografia lasu. Białe napisy na środku: Karolina Jonderko x Kolekcja Wrzesińska, Premiera 2 czerwca 2023 18:30.

2.06.2023, g. 18:30
Rynek, Września
Wydarzenie FB

Zapraszamy na wernisaż wystawy połączony z premierą 14. edycji Kolekcji Wrzesińskiej, której autorką jest Karolina Jonderko. Tego samego dnia o godzinie 20:00, odbędzie się spotkanie autorskie oraz wspólne ognisko (szczegóły poniżej).

Bebok. Na Śląsku, skąd pochodzi Karolina Jonderko zna go każdy dzieciak. We Wrześni dopiero go poznamy. Kim jest Bebok? Jest dobry czy zły? Czy powinniśmy się go bać? Czy istnieje naprawdę? Czy odwiedza również Ciebie? Czy jest jednym z nas? Dowiesz się już 2 czerwca.

Bebok. Małe miasteczko. Grupa nastolatków. Domek numer 8. Beztroskie wakacje, które zamieniają się w… fotograficzny horror stworzony przez jedną z najzdolniejszych polskich dokumentalistek przy współpracy z grupą młodych ludzi z wrzesińskiego Teatru Otczapy. Bezpośrednią inspirację dla Karoliny Jonderko stanowiły filmowe obrazy takie jak Stranger Things czy Miasteczko Twin Peaks, w których mieszkańcy małych i w domyśle nudnych miejscowości biorą udział w niezwykłych wydarzeniach z pogranicza jawy i snu, czy też ściślej mówiąc – sennego koszmaru. Zainspirowana wspomnianymi wyżej serialami, postanowiła potraktować Wrześnię jako swego rodzaju plan filmowy, na którym rozgrywać się będą wykreowane przez Nią wydarzenia. Świat ukazany w Beboku cały czas balansuje na granicy prawdy i fikcji, jawy i snu, sielanki i koszmaru, wszystko wydaje się zmyślone i prawdziwe zarazem. Jak jest naprawdę? Przyjdź i przekonaj się na ile Bebok to również Twoja historia. Nie bój się. Nie będziesz sam.

Karolina Jonderko (1985) Rydułtowy. Córka górnika i nauczycielki muzyki. Członkini Agencji Napo Images. Absolwentka fotografii na wydziale operatorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. World Press Photo 2021 czy Magnum & Ideas Tap Award, dzięki któremu odbyła staż w redakcji agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Swoje działania fotograficzne koncentruje na długoterminowych projektach. Większość z nich dotyka zjawiska straty i wiążących się z nią następstw – te zagadnienia odnajdziemy w cyklach “Autoportret z matką”, “Zaginieni”, “Reborn” i “Mała Polska”. Wychodząc od własnych doświadczeń, autorka rozszerza perspektywę o innych ludzi zmagających się z problemem straty – najbliższych, miejsca, tożsamości. W swojej pracy przykłada niezwykłą wagę do zbudowania osobistej więzi z bohaterami.

O godzinie 20:00 zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie autorskie, które w tym roku odbędzie się na terenie Ośrodka Lipówka (ul. Świętokrzyska 14). Wybór miejsca jest nieprzypadkowy, ponieważ to właśnie w tym miejscu powstała znaczna część projektu Karoliny Jonderko. Po oficjalnej części spotkania z autorką zapraszamy na wspólne ognisko na terenie ośrodka (napoje oraz jedzenie we własnym zakresie). Będzie to świetna okazja do kontynuowania naszych rozmów o fotografii i tematyce poruszanej w projekcie Bebok!

Informacja dla osób spoza Wrześni:
Istnieje możliwość zarezerwowania noclegów w Ośrodku Lipówka:
domki typu Brda, cena noclegu 32 zł za osobę za noc.
W sprawie dostępności domków i rezerwacji noclegów prosimy o kontakt bezpośrednio z Ośrodkiem Lipówka pod numerem: 504 169 380