Wpływ próżni na organizmy żywe – Karolina Wojtas i Maciej Cholewa

Grafika promująca wystawę "Wpływ próżni na organizmy żywe" Karoliny Wojtas i Macieja Cholewy

DOMIE, ul. św. Marcin 53a, Poznań
wystawa czynna w dniach: 18-23.10 oraz 25-30.10
godziny otwarcia: 15:00-19:00
wydarzenie FB

We came all this way to explore the Moon,
And the most important thing is that we discovered the Earth.

(Bill Anders, Apollo 8)

W marcu 2022 roku ma miejsce kolejna edycja Mars Colony Hackathon. Są to warsztaty organizowane przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych, Europejską Fundację Kosmiczną i Polską Agencją Kosmiczną, których celem jest stworzenie projektów marsjańskich miast-państw. Dwoje polskich artystów, kosmicznych dyletantów, Karolina Wojtas i Maciek Cholewa wypełnia formularze zgłoszeniowe. Do udziału w projekcie przyjęte zostaje tylko jedno z nich, które finalnie opuszcza warsztaty będąc zwyczajnie wkurwionym. Cholewa pisze do mnie i Karoliny: „Nawet jeśli ktoś mnie przekona, że te zaawansowane badania marsjańskie i kolonia są potrzebne, to szczególnie w ich projektowaniu i poddawaniu ich refleksji bądź co bądź futurologicznej – po co przenosić tam istniejący świat?”.

Duet Karoliny Wojtas i Maćka Cholewy to naturalnie zawiązana w trakcie powstawania wystawy formacja samozwańczych kosmonautów. Na bajkowy wizerunek artystów składają się muskularne skafandry o włochatym wzorze, klosze niedbale zarzucone na głowy a w dłoniach masa śmieci o galaktycznych konotacjach. Są więc spadające gwiazdy i pikujące drony, Wielki Wybuch fajerwerków czy kosmiczny wytrysk na pociągłej, łysej głowie Cholewy. Artyści jak fotoreporterzy śledzą własną historię próby podboju kosmicznego. Pozostawieni samotnie na obcej planecie albo też powracający na Ziemię, znajdują się w zawieszeniu jak bohaterowie literatury drogi. Gdzieś się wspinają, czegoś szukają, coś badają, jadą w niewiadomym kierunku. W ich pracach świat planety jest rzeczywistością porzuconej polskiej ziemi i przeciwstawia się wizji romantycznych podbojów kosmosu; jest piaskownicą usypaną z hałd przykopalnianych w Śląsku i tymczasową bazą w porzuconym kiosku handlowym. Nie ma tutaj miejsca na wielkobudżetowe produkcje – w końcu to sztuka z dotacji publicznych a nie prywatnych kapitałów.

„Wyprawy kosmiczne stanowiły nieznany dotąd, najkosztowniejszy ze wszystkich możliwych rodzaj dezercji z obszaru historycznych przemian”, głosił Starck w antyastronautycznej diatrybie wykreowanej przez Stanisława Lema w „Powrocie z gwiazd”. Ucieczka w kosmos jest niczym innym jak poddaństwem w rozwoju i próbą znalezienia pozaziemskiej scenerii dla aktualnie wyniszczających świat systemów, tych opartych na kapitalistycznej eksploatacji i wyzysku. Nic dziwnego, że pojedynczy astronomowie nachylają się nad etyką badań kosmosu, czego przykładem może być The Just Space Alliance – inicjatywa opowiadająca się za bardziej inkluzywną i etyczną przyszłością pozaziemską.

Kolonie to historia, która musi kończyć się śmiercią, by inne życia mogły trwać dalej. Katastroficzne myślenie jest przez artystów pożądane a wręcz ma charakter pobożnego życzenia rozpisanego na pocztówce z kosmosu.

autorka tekstu: Daria Grabowska
– kuratorka wystawy Kolonie Karoliny Wojtas i Macieja Cholewy
w Gdańskiej Galerii Miejskiej


Karolina Wojtas (ur. 1996) – fotografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi oraz czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się po prostu przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się na nich dzieckiem – pobawić się, czymś porzucać i pobazgrać. W 2019 roku w wakacje otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.
IG: @matriioszka

Maciej Cholewa (ur. 1991) – artysta wizualny, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, reprezentowany przez Galerię Szarą. Tworzy obiekty, grafiki, fotografie oraz wideo. Skupia się na tematach związanych z peryferiami, miastem, społecznością lokalną oraz wizualną interpretacją tekstów kultury. W swoich narracjach stosuje przetworzenie zasłyszanych historii oraz kontekstów. Mieszka w małym mieście, które traktuje jako ważne źródło odniesień i inspiracji. Autor profilu „Pozdrowienia z małego miasta”.
IG: @pozdrowienia_z_malego_miasta


Wystawa prezentowana w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.
Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: