Wokół komina – Robert Radajewski

Grafika promująca wystawę "Wokół komina" Roberta Radajewskiego.

 

Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie, ul. Benicka 9, Krotoszyn
wernisaż g. 18:00
14-31.10.2022

„Wokół komina …”. Tytuł nie jest przypadkowy. Wszystkie miejsca przedstawione na zdjęciach można tak naprawdę zobaczyć w kilkanaście czy kilkadziesiąt minut drogi od miejsca zamieszkania. Wystarczy podjechać, a może nawet podejść.
Projekt skupia prace z ostatnich lat powstałe podczas eskapad rowerowych po najbliższej okolicy. Fotografie przedstawią szerszemu gronu małą ojczyznę, miejsca, które osobiście bardzo dobrze znają, a które łatwo przeoczyć na co dzień. Wbrew pozorom, ten sam zakątek stawu czy samotnie stojące drzewo wyglądają bardzo różnie nie tylko o różnych porach roku, ale też porach dnia. Zmienia je pogoda, gęstość chmur, temperatura powietrza, kąt padania promieni słonecznych. Zmieniają cykle wegetacji i cały ogrom innych czynników. W rezultacie woda tego samego stawu ma nieskończenie wiele kolorów, zieleń lasu może mieć różne odcienie, a kłosy zboża raz stają się złote, innym razem zupełnie srebrne albo szare.
Cała tajemnica fotografowania polega na tym, żeby trafić w odpowiednim czasie w odpowiednie miejsce i zatrzymać się na tyle długo, żeby zdążyć taką niepowtarzalność zauważyć i utrwalić na przysłowiowej kliszy.

Robert Radajewski – pasjonat amatorskiej fotografii krajobrazowej i turystyki rowerowej, miłośnik przyrody i aktywnego spędzania wolnego czasu. Turystycznie związany z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Krotoszynie, którego jest Członkiem Zarządu od 2013 roku.
Współautor zdjęć do przewodnika „Krotoszyn miasto i okolica” Paweł Anders 2017. Laureat konkursów fotograficznych: „Miasto i Gmina Krotoszyn w obiektywie”, „Stawy Milickie w obiektywie”.
W swoich pracach stara się ukazać piękno krajobrazu i przyrody takim, jakie ono jest. Dokładniej – jakie udaje się przy odrobinie szczęścia i pewnej dozie cierpliwości zobaczyć.

Wystawa prezentowana w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki

Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: