OdNowa – Marek Lapis

Grafika promująca wystawę "OdNowa" Marka Lapisa.

 

Galeria Sztuki w Mosinie ul. Niezłomnych 1, Mosina
wernisaż g. 17:30
8.10-6.11.2022
Wydarzenie FB

Pandemia SARS-CoV-2 jest odpowiedzialna za ponad 3 miliony zgonów na całym świecie. Jej skutki są długofalowe, trudno dokładnie określić jaki okres będziemy się z nimi zmagać. Nikt tego do końca nie wie i nie może przewidzieć. Ciężko było od początku prognozować jaki będzie popandemiczny krajobraz globu, czy szybko się podźwigniemy. Najważniejsze były odruchy pozytywnych zachowań. Pomoc, solidarność, chęć ulgi dla tych najbardziej poszkodowanych i załamanych. Wielu z nich nie wiedziało jak się zachować, jak sobie z tą nagłą sytuacją radzić. Po kilku miesiącach spowolnienia zatęskniliśmy za czasami sprzed pandemii, który wydawał się nam „dobrem utraconym”. Tęskniliśmy za rzeczami najważniejszymi: za bezpośrednim kontaktem z bliskimi czy innymi ludźmi, za bezpośrednim uściskiem dłoni czy spojrzeniem w oczy drugiemu człowiekowi z miłością. Za rzeczami, których nie można kupić, za tymi, które świadczą o jakości życia. Lockdown uzmysłowił nam, że jako społeczeństwo potrzebujemy więzi społecznych.

Projekt „OdNowa” – intermedialna wystawa z użyciem fotograficznych technik szlachetnych, analogowych i cyfrowych – przedstawia refleksje związane ze spotkaniem się osób z szerokiego przekroju społeczeństwa z SARS-CoV-2. Co się zmieniło w ich „krajobrazie wewnętrznym”, w ich życiu, w ich postrzeganiu świata? Co się skończyło, a co zaczęło? Przy użyciu medium obrazu i słowa Marek Lapis dociera do tych intymnych przestrzeni doświadczeń, aby je uwolnić.

Wystawa prezentowana w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.

Projekt „OdNowa” zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa zorganizowana w ramach obchodów 75-lecia Związku Polskich Artystów Fotografików.
Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: