Camera à la minute. Jednodniowy zakład fotograficzny

Camera à la minute. Jednodniowy zakład fotograficzny

prowadzący: Tomasz Kowalczyk
5 dni, 5 wielkopolskich miejscowości | codziennie w godz. 12:00-18:00

wydarzenie FB

PON 17.10 | Pleszew, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie (ul. Kolejowa 1, Pleszew)

WT 18.10 | Słupca, Muzeum Regionalne w Słupcy (ul. Warszawska 53, Słupca)

ŚR 19.10 | Kleszczewo, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kleszczewie (ul. Poznańska 2, Kleszczewo)

CZW 20.10 | Szamotuły, SZOK Szamotulski Ośrodek Kultury (ul. Dworcowa 43, Szamotuły)

PT 21.10 | Międzychód, Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie (pl. Kościuszki 9, Międzychód)

Camera à la minute to specyficzny rodzaj aparatu fotograficznego, który poza wykonaniem zdjęcia pozwala również na dalszą jego obróbkę — wywołanie oraz zrobienie odbitki. Aparaty tego typu popularne były na początku XX wieku, kiedy to fotografowie, których nie było stać na własne atelier, konstruowali aparaty zamykające w sobie cały zakład. Takie konstrukcje pozwalały na „otworzenie” zakładu fotograficznego właściwie w dowolnym miejscu, a przekazanie odbitki odbywało się w kilkanaście minut. Camera à la minute to ówczesna fotografia natychmiastowa, zaś dziś to długa, wymagająca cierpliwości ceremonia. Podążając śladami ulicznych fotografów początku XX wieku, Tomasz Kowalczyk uda się w podróż po Wielkopolsce, wykonując portrety ich mieszkańców i mieszkanek. Spotkania z camera à la minute będą doskonałą okazją do rozmów związanych z fotografią.

Tomasz Kowalczyk — urodzony w 1989 roku nad Dunajcem. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Fotografia. Artysta i edukator, który w swojej działalności często wykorzystuje aparaty własnej konstrukcji. Od niedawna zafascynowany fotografią „natychmiastową” aparatami à la minute.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, bez zapisów.

Działanie realizowane w ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. I. Zjeżdżałki.

Projekt dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: