03 / 06 / 22

Zanim Tobą się stanę - Magdalena Wiatrowska

Wystawa fotograficzna Magdaleny Wiatrowskiej - ,,Zanim Tobą się stanę". Wernisaż: 03.06.2022, godz. 18:00, WBPiCAK Poznań (ul. Prusa 3). Wystawa czynna w dniach 03-30.06.2022.

Zanim Tobą się stanę - Magdalena Wiatrowska

Wernisaż: 03.06.2022, 18:00, WBPiCAK Poznań (ul. Prusa 3)

Wystawa czynna: 03-30.06.2022
Wydarzenie FB

Zanim Tobą się stanę to seria prac, w której zacierają się inscenizacyjne i dokumentalne podejścia do fotografii. Cykl wykrystalizował się z potrzeby przepracowania pewnych stanów determinujących moje życie. Utrzymująca się przy mnie refleksja o byciu w ciągłym zagrożeniu zmusiła mnie do wytworzenia swego rodzaju teatralnego przedstawienia, w którym główną rolę gram ja oraz moja rodzina, wspólnie zmagając się z lękami i przesunięciami w bliskości naszych relacji. Z pokolenia na pokolenie każde z nas było ściśle skupione na swojej egzystencji, co wynikało z braku pozytywnych doświadczeń przywiązaniowych. Mimo wielu traumatycznych przeżyć i złych posunięć, zawsze tkwił we mnie pewien rodzaj beznadziejnej nadziei związanej z tęsknotą za byciem w „normalnych relacjach” – to na niej właśnie oparłam swoją serię. Lęki przedstawione w mojej pracy są lękami pochodzącymi z wczesnego dzieciństwa, lękami zapożyczonymi, jak również pozostawionymi w spadku po rodzicach. Wyparte emocje istnieją nadal, definiują nasze życie, tworzą nowe jakości, budują sieci lęków. Jednak to wyparcie za każdym razem zniekształca ogląd naszej rzeczywistości. Symboliczny dystans do mojej rodziny pozwala mi na zatrzymanie najistotniejszych momentów i dziwności naszych relacji.

Magdalena Wiatrowska – jestem fotografką urodzoną w 1995 r. w Koninie, zamieszkałą na stałe w Warszawie. Studiowałam na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu na wydziale fotografii oraz ukończyłam dzienne studium fotografii na Akademii Fotografii w Warszawie. W swojej twórczości podejmuję głównie tematykę przepracowywania traum związanych z okresem dorastania. Posługuję się przede wszystkim fotografią i filmem oraz rzeźbą, kładąc duży nacisk na ich performatywny wymiar. Głównym motywem mojej twórczości jest ludzkie ciało. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza we mnie możliwość pracy z rodziną, która wchodzi w określone przeze mnie role. Rozpad własnego ja i przybieranie różnych reprezentacyjnych form prowadzi do stopniowego zaniku ich charakterów w moich oczach i pozwala przedefiniować wiele wydarzeń na nowo. Poprzez fotografię staram się wykreować pewne sytuacje, poniekąd stworzyć wspomnienia i wypełnić w sobie pustkę.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: