21 / 09 / 22

Wielkopolska Press Photo

Komunikat dotyczący konkursu fotograficznego Wielkopolska Press Photo.

Drogie Towarzystwo Fotograficzne Wielkopolski,

pragniemy poinformować Was, że postanowiliśmy nie organizować w tym roku konkursu Wielkopolska Press Photo, na który prawdopodobnie część z Was czeka. Była to trudna decyzja, z którą przez długi czas się zmagaliśmy. Wpłynęło na nią kilka kwestii, między innymi potrzeba przeformatowania samej koncepcji konkursu, na co wielu/wiele z Was zwracało uwagę od pewnego czasu, a co dobitnie wybrzmiało podczas dyskusji w trakcie wernisażu ubiegłorocznej edycji.

Jednak najważniejszym z powodów odwołania w tym roku konkursu jest fakt toczonej okrutnej wojny u naszych wschodnich sąsiadów. Uznaliśmy, że wszelkie inne wydarzenia nikną wobec tej sytuacji, dlatego zależało nam na wsparciu ukraińskiej społeczności i włączeniu jej w nasze działania. Mamy nadzieję, że zrozumiecie naszą decyzję.

Dlatego postanowiliśmy zaprosić do współpracy artystów/artystki i badaczy/badaczki z Ukrainy zajmujących się fotografią. Stworzą oni/one w naszej galerii wystawę opartą na archiwach rodzinnych swoich rodaków, przedstawiającą ich historie i zgłębiającą temat roli fotografii w konstruowaniu i kultywowaniu lokalnych tożsamości. Wszystkie środki przeznaczone na tegoroczną edycję Wielkopolska Press Photo zostaną przekierowane na organizację wystawy oraz honoraria dla twórczyń i twórców.

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich Was na wernisaż tej wystawy, który odbędzie się 9 grudnia br., a także na wydarzenia jej towarzyszące.

Warto zaznaczyć, że zależy nam na kontynuacji idei konkursu Wielkopolska Press Photo i chcielibyśmy przeprowadzić jego kolejną edycję w przyszłym roku. W związku z powyższym, już teraz pragniemy zaprosić Was na spotkanie poświęcone przebudowie dotychczasowej formuły konkursu. Istotne jest dla nas, by wspólnie wypracować jego nowy kształt. Spotkanie planujemy zorganizować na początku 2023 roku – szczegółowe informacje na ten temat pojawią się na przełomie listopada i grudnia br.

Z wyrazami szacunku
Zespół Działu Animacji Kultury – Fotografia WBPiCAK

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: