20 / 01 / 22

RE_AKT - Paweł Wawrzyniak

Wernisaż wystawy ,,RE_AKT" - 20.01.2022, godz. 18:00, WBPiCAK Poznań.

tekst: Paweł Wawrzyniak RE_AKT; Wernisaż: 20.01.2022

Zapraszamy na ,,RE_AKT” – wystawę indywidualną prac Pawła Wawrzyniaka.

Wernisaż: 20.01.2022, godz. 18:00, WBPiCAK Poznań
Wystawa czynna: 20-01-18.02.2022
Wydarzenie FB

RE_AKT” to doświadczenie obrazu, procesu, chwili bez nadawania im jakiejkolwiek wartości, identyfikacji czasu i miejsca; spojrzenie na istotę obrazu takim, jakim jest, bez zbędnych treści. To również chęć zdystansowania się od obrazu, od fotografii rozumianej jako rejestracja tego, co było.

Obrazy powstają na granicy działania procesu fotograficznego, błędu, przypadku, eksperymentu i fizycznej destrukcji. Komunikują się z nami, wyznaczając własną narrację i poszukując swojego odbicia w naszej wrażliwości i pamięci.
Obrazy-dowody symulują to, czym fotografia była na samym początku, a czym już nie jest i [raczej] nigdy nie będzie.

W wielu projektach kierowałem moje działanie na tworzenie symulacji i odcisków rzeczywistości, jak w cyklu „Cyrkulacje”, czy na kreowanie nieistniejących miejsc i wspomnień, jak w „Dlaczego wybuchają wulkany”.

Ekspozycja składa się z kilku prac, powstałych w trakcie mojej twórczości – jest to ich pierwsza wspólna prezentacja.

Paweł Wawrzyniak

Paweł Wawrzyniak – absolwent Fotografii UAP w Poznaniu (2016), z wykształcenia jest również przyrodnikiem (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). Używa fotografii, instalacji i wideo do tworzenia modeli, kopii i symulacji rzeczywistości, którą konfrontuje z własnym doświadczeniem. Intencje jego działań często są banalne, a błąd i przypadek wpisane na stałe w ten obszar. Obraz fotograficzny traktuje nie tylko jako odcisk rzeczywistości, ale szerzej – jako przestrzeń większego uniwersum, które nie daje się opisać znanymi nam wskaźnikami; często pozostaje jedynie miejscem eksperymentu, osobistego doświadczenia i interpretacji, miejscem poszerzonej percepcji. Zawodowo zajmuje się nauczaniem kierunków fotograficznych dla uczniów szkół średnich w Poznaniu. Uczestnik licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych. Współtwórca oraz juror konkursu ,,FILTR:”, organizowanego we współpracy z WBPiCAK.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: