31 / 03 / 22

BAZA: festiwal krótkich eksperymentalnych form filmowych

Nabór form filmowych trwa do 31.03.2022

BAZA: festiwal krótkich eksperymentalnych form filmowych

BAZA: festiwal krótkich eksperymentalnych form filmowych

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie filmowym organizowanym przez Dział Fotografii WBPiCAK w Poznaniu we współpracy z Patrykiem Różyckim oraz Wojciechem Ulmanem.

Nabór prac do 31.03.2022
Festiwal odbędzie się w dniach 29-30.04.2022

Jeśli tworzycie drżące i pulsujące video-arty, niezależne osobliwe teledyski, kręcicie video pamiętniczki swoimi telefonami, kolekcjonujecie śmieci z internetu, uważacie, że found footage może być tak zły, że aż dobry, psujecie obraz do postaci fal glitchu przelewających się po ekranie, posługujecie się archaicznymi narzędziami takimi jak VHS, DV czy 8mm, wykonujecie performance dokamerowy, archiwizujecie swoje przemyślenia i pracę w sposób wizualny – albo po prostu rejestrujecie rzeczywistość na swój własny pokręcony sposób i chcecie w ten sposób wywrócić świat do góry nogami, uratować go od zagłady i przekazać coś wartego uwagi – podzielcie się tym i stwórzcie z nami BAZĘ!

BAZA jako symbol wirtualnego kontenera, wyobrażone miejsce gdzie gromadzone są dane. Formalny zbiór informacji lub …
Wspólnie tworzone bezpieczne miejsce do zabaw i eksperymentów.

Tworzymy więc BAZĘ efemeryczną i zmiennokształtną. Mogącą pomieścić w sobie wiele osobliwości. Przestrzeń wyobraźni projektowaną na bieżąco. Miejsce na wieloznaczność, niedopowiedzenie, niepewność, entropię i empatię. Pokaz Waszych autorskich wizji zarejestrowanych i zmontowanych według subiektywnych zasad.
Baza jako lakoniczny komentarz wyrażający aprobatę – bądź początek, stworzenie podstawy do rozważań, dyskusji, rozwoju.

Spośród nadesłanych filmów jury open calla wyselekcjonuje te najciekawsze, które zostaną zaprezentowane i nagrodzone podczas mini-festiwalu filmów eksperymentalnych BAZA w dniach 29-30.04.2022 w Poznaniu.

Zapraszamy amatorów i amatorki, artystów i artystki, zajawkowiczów i zajawkowiczki. Nie narzucamy tematu ani ograniczeń wiekowych. Ważne byście zmieścili/ły się w 15 minutach.

Bazę budują:

Michał Bugalski – ukończył fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie pracuje jako adiunkt w 4. Pracowni Fotografii.  W 2015 r. na UAP obronił pracę doktorską.  Laureat nagrody głównej na 6. Biennale Sztuki Młodych “Rybie oko” w 2011 r. Autor wystaw indywidualnych, brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W swojej twórczości zajmuje się obszarami pamięci, w których porusza ukryte obecności minionych doświadczeń i ich aktualnej percepcji. Celem jego aktywności wizualnej jest przywołanie i wzmocnienie tych wrażeń poprzez podejmowane media.

Patryk Różycki – artysta interdyscyplinarny. Malarz, pisarz, performer, muzyk, podkaster, twórca wideo, edukator i kurator. Używa obrazu, tekstu, koloru i łatwo dostępnych materiałów, tworząc wieloelementowe, często efemeryczne instalacje w dużej skali. Wykorzystując własne życie jako model, stara się przepracowywać emocje, relacje oraz doświadczenia. Porusza wątki seksualności, wstydu, bezradności i nieustannie poszukuje sensu życia i akceptacji. Wybrane wystawy i wydarzenia: 2021 – Boję się, że kiedyś będzie za późno, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2021 – Ciotka Kena, Lokal 30, Warszawa, 2020 – 9. Triennale Młodych — Póki my żyjemy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 2020 – Unbinding//Rozwiązywanie, Stroboskop Art Space, Warszawa, 2019 – 17. Przegląd Sztuki Survival — Utajone, Wrocław, 2019 – Jesteś przewrażliwiona! Kolonia Artystów — Dolne Miasto, Gdańsk, 2018 – Jak nie dostać depresji turysty, Hotel Zakarpacie, Użgorod, 2017 – Sacred Space VI, About Love, Dzyga Gallery, Lwów.

Wojciech Ulman – artysta sztuk wizualnych, fotograf, twórca filmowy, video performer. Kurator wystaw i pokazów filmowych. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunek Fotografia i Intermedia. Podczas swoich działań często porusza wątki egzystencjalne, zwraca uwagę na absurdy rzeczywistości, tworzy groteskowe zestawienia, eksperymentuje z montażem filmowym i dźwiękowym. Istotny jest dla niego proces twórczy, którego okoliczności chętnie ujawnia jako nieodłączne tło efektu końcowego swojej pracy.

Weronika Wronecka – absolwentka Fotografii oraz Intermediów UAP, Interdyscyplinarnych Międzywydziałowych Studiów Doktorackich UAP oraz Filozofii UAM. Od 2019 r. redaktor naczelna magazynu Postmedium.

Mateusz Kiszka, Ola Polerowicz i Tobiasz Jankowiak – WBPiCAK.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: