Tańce – zabawy z muzyką

Są bardzo popularne i lubiane w Wielkopolsce. Głównym ich reprezentantem jest do dziś tańczony mietlorz, zwany też w niektórych miejscowościach kominiarzem lub konikiem nieborakiem (Przyprostynia).

Innymi formami tańców zabawowych są: lusterkowy (występujący w różnych wariantach), pasterz (na Pałukach), wałek, taniec popularny niegdyś wśród Bambrów poznańskich, a oparty na podobnej zasadzie co mietlorz. Wśród tańców sprawnościowych spotyka się taniec na jednej desce – najczęściej w formie polki, kroku obrotowego lub obrotów pary dookoła wspólnej osi do muzyki, której często towarzyszy śpiew. Odmianami tańców sprawnościowych są tańce na beczce, stołku, ławie itp.

Inną odmianą były tańce wykonywane ze szklanką lub kieliszkiem napełnionym wódką lub wodą, a także popularny w całej Wielkopolsce taniec zwany chusteczkowym (w dwóch wariantach – z całowaniem, albo wspólnym tańcem z wybraną osobą lub tym, kto chusteczkę złapał).

Podczas wielu z tych tańców śpiewa się i używa rekwizytów. Obowiązują w nich zasady związane albo z wyborem, albo z uwodzeniem i sprawnością biorących w nich udział tancerzy. Wiele form tańców zabawowych popularnych w Wielkopolsce ma szerszy zasięg występowania, spotyka się je np. na Śląsku czy Kaszubach, np. mietlorzgołąbekszewc czy stołkowy oraz sprawnościowe zabawy z kapeluszem. Do najbardziej lubianych, popularnych i aktualnie spotykanych w terenie tańców–zabaw należy mietlorz i taniec z chusteczką.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: