18 / 05 / 22

Relacja z Konfrontacji Kapel Dudziarskich 2022

W dniach 14-15 maja 2022 odbyła się w Poznaniu 20. edycja Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich. Zobacz podsumowanie.

kobieta i mężczyzna w strojach ludowych grają na instrumentach ludowych stojąc na szerokich schodach; z boku grafika: zielono-pomarańczowe logo konfrontacji w postaci stylizowanego łba kozła z rogami

W niedzielę 15. maja 2022, przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie przed gmachem poznańskiego Teatru Wielkiego zaprezentowały się wielkopolskie kapele dudziarskie i koźlarskie. Wśród rekordowej liczby ponad 60 uczestników Konfrontacji znalazły się znakomite kapele dudziarskie i koźlarskie ze Stęszewa, Kościana, Włoszakowic, Bukówca Górnego, Poznania, Przyprostyni, Zbąszynia, Dąbrówki Wielkopolskiej Podmokli i Siedlca, zarówno doświadczeni muzycy z wieloletnim stażem i znacznymi osiągnięciami, jak również wielu młodych, utalentowanych dudziarzy, koźlarzy i skrzypków z całej Wielkopolski.

Koncert był zwieńczeniem jubileuszowej edycji Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich realizowanych od 20 już lat przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury przy współpracy z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Główną ideą imprezy jest popularyzacja i ochrona tradycji dudziarskich i koźlarskich w Wielkopolsce, które są podstawą naszej regionalnej kultury muzycznej, a w roku 2017 zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Koncert kapel (ocenianych przez specjalistów w dziedzinie m.in. muzykologii i etnologii) jest tylko jedną z części Konfrontacji, które rozpoczęły w sobotę warsztaty dla młodych muzyków – adeptów sztuki dudziarskiej. W niedzielę od rana odbywało się seminarium poświęcone właśnie problemom ochrony folkloru muzycznego Wielkopolski, a po nim jurorzy oceniali instrumenty dudowe (kozły weselne, kozły ślubne, dudy wielkopolskie i sierszenki) zgłoszone do konkursu, wykonane przez ich budowniczych w ciągu ostatniego roku. Swoje dzieła zaprezentowali: Andrzej Mendlewski i Bartosz Mendlewski z Wielkiej Wsi, Michał Umławski z Włoszakowic oraz Stanisław Mai i Dominik Brudło ze Zbąszynia. Wykonanie takiego instrumentu tradycyjnymi metodami wymaga kilkumiesięcznej, żmudnej pracy i wysokich kwalifikacji, dlatego budowniczych dud jest obecnie w Polsce niewielu.
 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: