23 / 06 / 20

Podsumowanie Konfrontacji Kapel Dudziarskich

W dniach 20-21 czerwca 2020 odbyły się warsztaty, konkurs, seminarium oraz koncert muzyków ludowych w ramach Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.

zdjęcie: dwie dziewczynki i chłopiec w strojach ludowych grają na instrimentach ludowych na tle dwusrzydłowych drzwi do budynku, z lewej granatowy baner WBPiCAK; z prawej grafika: logo Konfrontacji Kapel Dudziarskich

W niedzielne popołudnie 21 czerwca 2020 odbył się na Starym Rynku w Poznaniu 2-godzinny koncert muzyków ludowych – kapel dudziarskich, koźlarskich i solistów przybyłych z całej Wielkopolski i nie tylko. Koncert był zwieńczeniem dorocznych dwudniowych spotkań dudziarzy pod nazwą Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich. Tradycyjnie w ramach Konfrontacji odbyły się także warsztaty dla młodych muzyków (w sobotę) i seminarium poświęcone ochronie tradycji dudziarskich i koźlarskich oraz instrumentów charakterystycznych dla naszego regionu, czyli dud. A mamy ich w Wielkopolsce aż pięć odmian (z ośmiu, które zachowały się na terenie całej Polski), nic więc dziwnego, że taką imprezę organizujemy w Poznaniu.

W niedzielę odbył się także konkurs dla budowniczych dud, których przyjechało do nas w tym roku siedmiu i przywieźli ze sobą 14 wykonanych przez siebie w ciągu ostatniego roku instrumentów – dudy wielkopolskie, dudy podhalańskie (tzw. kozy), kozły białe (tzw. weselne) i sierszeńki. Trudną i czasochłonną sztukę budowy dud opanowało w Polsce niewielu ludzi, cieszy więc rosnące zainteresowanie nią młodego pokolenia.

W niedzielnym koncercie wystąpiło 28 kapel i solistów z Poznania, Stęszewa, Szamotuł, Zbąszynia, Przyprostyni, Podmokli Małych, Nowego Dworu, Kolesina, Siedlca, Bukówca Górnego, Gniezna, Pobiedzisk, Dąbrówki Wielkopolskiej, Kościana i Zakopanego. W większości kapel grali doświadczeni, utytułowani muzycy, ale zaprezentowali się także młodzi adepci sztuki dudziarskiej, stawiający swoje pierwsze kroki na tym trudnym polu.

Zarówno kapele jak i instrumenty były oceniane przez komisję artystyczną złożoną ze specjalistów w dziedzinie etnomuzykologii i etnologii, znawców tradycji dudziarskich oraz związanego z nimi instrumentarium.

W miarę sprzyjająca w tym roku pogoda skłoniła wielu poznaniaków i turystów przebywającym w naszym mieście do obejrzenia i wysłuchania ludowych artystów. Po raz kolejny potwierdziła się potrzeba poznaniaków odkrywania na nowo kultury swoich przodków.

Ogólnopolskie Konfrontacje Kapel Dudziarskich przygotowała i zrealizowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu wraz z Oddziałem Poznańskim Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przy współpracy Instytutu im. Oskara Kolberga.


Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, a także ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz ze środków Urzędu Miasta Poznania.

Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, portal Wielkopolska.kulturaupodstaw.plZdjęcia z koncertu na Starym Rynku w Poznaniu na zakończenie Ogólnopolskich Konfrontacji Kapel Dudziarskich.
Autorzy zdjęć: Krystyna Prządka i Piotr Kulka.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: