28 / 11 / 14

Folklor taneczny zachodniej Wielkopolski

Najnowsza publikacja WBPiCAK Folklor taneczny zachodniej Wielkopolski – wydana w Roku Kolberga – stanowi źródłową  dokumentację tradycji ludowej, kompendium wiedzy na temat folkloru taneczno-muzycznego jednego z najważniejszych pod względem etnograficzno-historycznym  podregionów Wielkopolski, ukazuje bogactwo i zróżnicowanie regionalne niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zakres publikacji obejmuje tzw. region kozła (nazywany tak od instrumentu z rodziny dud, który zdominował kulturę muzyczną tego obszaru) z podziałem na okolice Zbąszynia (ziemię zbąską) oraz Dąbrówki Wielkopolskiej i Podmokli. Autorzy szczegółowo opisują tradycyjne tańce i muzykę (w tym charakterystyczne, unikalne instrumenty) opierając się na materiałach z badań dokonywanych na przestrzeni wielu lat przez folklorystów i etnologów. Książka zawiera także charakterystykę etnograficzno-historyczną tej części naszego regionu. Na załączonej płycie multimedialnej znajdują się prezentacje lokalnych par tanecznych i kapel.
Książka ta, poza spełnieniem funkcji edukacyjnej – pomocy i inspiracji dla zespołów folklorystycznych, będzie również wypełniała zadania popularyzatorskie, dokumentując i przekazując obecnemu oraz przyszłemu pokoleniu tradycyjną kulturę regionalną.

Folklor taneczny zachodniej Wielkopolski

Książka ukazała się jako Zeszyt 2/2014 w serii Wielkopolskie Zeszyty Folkloru.

Folklor taneczny zachodniej Wielkopolski - patronat

 

Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolberg 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: