Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny 4/2022

W numerze 4/2022 „Poradnika” polecamy m.in. artykuły: „Bruno Schulz, czyli przechadzka z przeznaczeniem” oraz „Mistrz Grudziński, czyli ulepszanie świata. Subiektywny portret aktora”.

okładka: Poradnik Bibliograficzno-Metodyczny nr 3/2022; z lewej strony dwie czerwone linie łączące się na dole oraz tekst: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury

W numerze 4/2022 „Poradnika Bibliograficzno-Metodycznego” polecamy artykuł Anny Roter-Bourkane pt. „Bruno Schulz, czyli przechadzka z przeznaczeniem” przedstawiający sylwetkę jednego z najoryginalniejszych twórców polskiej kultury XX wieku, będącego patronem roku 2022. Autorka prezentuje biografię artysty jako przykład przenikania się życia i sztuki, oddziaływania miejsca urodzenia (Drohobycza) i „wielkiej” historii, w jakiej przyszło mu tworzyć.

W ramach cyklu „Środowisko wielkopolskiej kultury” proponujemy artykuł „Mistrz Grudziński, czyli ulepszanie świata. Subiektywny portret aktora” przybliżający postać Michała Grudzińskiego – aktora związanego z Teatrem Nowym w Poznaniu, od półwiecza współtworzącego kulturę Wielkopolski.

Następny artykuł odnosi się do edukacji i przedstawia alternatywne metody nauczania oraz przegląd najbardziej popularnych szkół działających poza nurtem tradycyjnym: szkoły waldorfskiej, szkoły opartej na koncepcji Marii Montessori, szkoły demokratycznej czy edukacji domowej.

W opracowaniach osobowych omawiamy sylwetki: Jana Marcina Szancera – grafika, pedagoga, scenografa i ilustratora książek dla dzieci w 120. rocznicę urodzin oraz Jonasza Kofty – poety, satyryka, malarza i autora tekstów piosenek, związanego z Poznaniem.

W bieżącym numerze proponujemy dwa materiały metodyczne. Pierwszy to scenariusz zajęć bibliotecznych dla seniorów pt. „Na marzenia nigdy nie jest za późno” zachęcający do przyjrzenia się swoim potrzebom i pragnieniom w przyjaznej atmosferze, przy pomocy mapy marzeń – graficznej formy przedstawienia planów i celów. Druga propozycja odnosi się do sylwetki i twórczości Marii Konopnickiej w związku z ogłoszeniem roku 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Materiał „Z planety Wenus na Ziemię, czyli o twórczości Marii Konopnickiej w XXI wieku” to szereg propozycji tematycznych dla bibliotekarzy, mogących służyć jako pretekst, inspiracja do stworzenia własnej oferty kulturalnej.

W ramach stałych rubryk prezentujemy: kwartalne kalendarium rocznic i wydarzeń, przegląd nowości książkowych poświęconych Wielkopolsce, informacje o ciekawych imprezach kulturalnych realizowanych w bibliotekach publicznych woj. wielkopolskiego, wykaz publikacji prasowych dotyczących WBPiCAK w Poznaniu, a także Kronikę, czyli nagrody literackie i spis osób zmarłych – znaczących postaci literatury i kultury.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi: